O rosnącym dofinansowaniu działań organizacji pozarządowych w regionie, współpracy z nowymi środowiskami i finansowaniu wkładów własnych – działania urzędu marszałkowskiego dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego dyskutowano na majowej sesji sejmiku województwa.
W 2014 r. na realizację programu współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi przeznaczono 5,5 mln zł. W roku 2017 było to już 9,3 mln. Większość tej kwoty rozdysponowywana jest w ramach otwartych konkursów. Wśród ofert są także tzw. małe granty przyznawane w trybie pozakonkursowym. Zakres współpracy jest bardzo szeroki – najważniejsze dziedziny tego współdziałania to sport, kultura, turystyka, zdrowie, bezpieczeństwo, rozwój wsi, sprawy młodzieży i seniorów oraz współpraca zagraniczna.
Zacieśnia się współpraca samorządu z różnymi środowiskami. Powstały zorganizowane z inicjatywy samorządu województwa fora młodzieży i seniorów, które skupiają przedstawicieli z całego regionu, Ważnym partnerem samorządu są także strażacy ochotnicy. To niezwykle istotny element rozwojowy inicjatyw obywatelskich.
– Można mieć ogromne pieniądze na taką pomoc, ale bez silnych i aktywnych organizacji pozarządowych nie byłoby efektów – mówił nam marszałek Andrzej Buła.
Podczas sesji 40 defibrylatorów trafiło do strażaków ochotników z trzech powiatów – kluczborskiego, oleskiego i głubczyckiego. To efekt projektów złożonych do pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wartość tych urządzeń, a także koniecznych do ich przechowywania gablot i kapsuł, to niemal 290 tys. zł.
– To świetne prezenty, ale to strażacy wiedzą, jak je wykorzystać. Ważne jest, że ich zakup był decyzją oddolną, a zatem wynikał z konkretnych potrzeb – mówił marszałek Andrzej Buła, wręczając defibrylatory strażakom. – Cieszymy się, że będą kolejne miejsca w regionie, gdzie takie urządzenia będą po to, by było bezpieczniej.