Rozpoczęła się termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. W związku z tym wystawa historyczna jest zamknięta dla zwiedzających, ale za to na wystawie przyrodniczej pojawi się ponad 2-metrowy eksponat.

Rusza termomodernizacja muzeum, dla zwiedzających przygotowano niespodziankęPodpisanie umowy na termomodernizację budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny 
fot. Michał Grocholski

W minionym tygodniu Muzeum Śląska Opolskiego podpisało umowę, z wyłonioną w drodze przetargu, opolską firmą na termomodernizację budynków muzeum w Górze św. Anny. To początek dużej inwestycji, która zaplanowana jest na najbliższe lata.

W Muzeum Czynu Powstańczego zostaną wykonane prace, których celem będzie przywrócenie historycznego charakteru Domu Polskiego i dostosowanie budynku oraz głównej sali wystawienniczej do współczesnych standardów oszczędności energetycznej. Stąd przeprowadzona zostanie termomodernizacja tych dwóch obiektów muzeum wraz z przebudową systemu grzewczego, systemu wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenia. Dodatkowo zostanie poddana konserwacji mozaika Ryszarda Kowala – mówi Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Koszt prac wyniesie prawie 5 milionów zł. Prace zakończą się do 30 czerwca 2023 r.

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła przypomina, że to dopiero początek wielkiej inwestycji, którą zapowiedziano w ubiegłym roku.

Już podczas obchodów stulecia III Powstania Śląskiego zadeklarowaliśmy, jako zarząd województwa, że chcemy pozostawić trwałą pamiątkę po tych obchodach. Będzie nią nowa jakość na Górze Świętej Anny, czyli nowy budynek Muzeum Czynu Powstańczego, a właściwie cały kompleks Krainy Góry Świętej Anny – mówi marszałek.

W związku z rozpoczęciem robót budowlanych stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone i przeniesione do magazynów. Dla zwiedzających pozostały wystawy przyrodnicze: „Patki i ssaki siedlisk wodnych Śląska” i „Ważki Opolszczyzny – od inwentaryzacji terenowej do kolekcji muzealnej”.

W związku z rozpoczęciem prac budowlanych i zamknięciem dla zwiedzających wystawy historycznej. W ramach rekompensaty przygotowaliśmy jednak niespodziankę. Mogę jedynie zdradzić, że do wystawy „Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska” dołączył całkiem nowy eksponat, którego wysokość wynosi aż 215 cm! Zapraszamy serdecznie do odwiedzania muzeum, zwłaszcza że cena biletu z powodu wyłączenia kilku wystaw została obniżona do symbolicznej złotówki – zachęca Piotr Zabłocki, kierownik Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

Fot. Michał Grocholski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.