Dziś sejm zdecydował, że obowiązek szkolny dla sześciolatków i obowiązek przedszkolny dla pięciolatków nie zostanie zniesiony.
Autorzy projektu Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, pod, którym podpisało się 300 tys. osób, chcieli, aby to znów rodzice decydowali o wieku rozpoczynania przez dziecko nauki. By mieć możliwość wyboru czy posłać sześciolatka do szkoły czy pozostawić w przedszkolu.
Za przyjęciem projektu było 192 posłów, przeciw zagłosowało 233, a 6 wstrzymało się od głosu. Cała koalicja była przeciwko zniesieniu obowiązku szkolnego.
W polskim systemie edukacji stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego rozpoczęto w 2009 r. Do września 2013 r. – decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice.
We września ubiegło roku po raz pierwszy do szkoły poszły dzieci sześcioletnie, które obowiązkowo musiały rozpocząć naukę. W tym roku kolejne szcześciolatki pójdą do szkół. Te które urodziły się w drugiej połowie 2008 r. oraz urodzone w roku 2009.