Jak sadzić, aby nie przesadzić?
Prawidłowe posadzenie roślin decyduje o przyjęciu i ich wzroście. Istnieje kilka form w jakich możemy zakupić rośliny: z gołym korzeniem, z bryłą korzeniową oraz rośliny w doniczkach. Na co należy zwrócić umagę przy sadzeniu, aby rośliny dobrze rosły?
Rośliny z gołym korzeniem sadzimy wczesną wiosną lub jesienią.
- Ważne jest, by w czasie transportu i sadzenia, korzenie nie zostały przesuszone i owiane przez wiatr. Przed sadzeniem należy zanurzyć korzenie na kilka godzin w wiadrze z wodą.
- Wykopujemy dołek na tyle duży, by swobodnie rozłożyć w nim korzenie.
- Należy umieścić w nim roślinę, a następnie zasypać żyzną, pulchną ziemią.
- Dobrze jest lekko potrząsnąć rośliną, by wszystkie przestrzenie wokół korzeni zostały wypełnione ziemią. Na koniec glebę wokół nowo posadzonej rośliny ucisnąć nogą.
W tej formie można sadzić rośliny żywopłotowe, drzewa i krzewy owocowe, róże oraz większość drzew liściastych. Ogromną zaletą roślin kupowanych w tej formie jest ich cena, gdyż jest ona znacznie niższa.
Rośliny z bryłą ziemi (iglaste, zimozielone i duże egzemplarze) sadzimy jesienią lub wiosną – zawsze w stanie spoczynku.
- Warunkiem przyjęcia się rośliny jest to, aby bryła była dobrze przerośnięta drobnymi korzeniami, nie przesuszona i proporcjonalna do wielkości rośliny.
- Roślinę z bryłą zabezpieczoną jutową tkaniną, lub siatką drucianą sadzimy nie usuwając jej. Należy tylko rozluźnić silnie zaciśniętą siatkę.
- Wykopany dół, powinien być znacznie większy niż bryła. Po umieszczeniu w nim rośliny zasypujemy go żyzną ziemią. Silnie uciskamy ziemię wokół bryły korzeniowej.
Rośliny w pojemnikach można sadzić praktycznie przez cały rok, za wyjątkiem okresu kiedy gleba jest zamarznięta.
- Jeżeli po zdjęciu doniczki na powierzchni bryły korzenie tworzą gęstą siatkę, należy je delikatnie rozluźnić.
- Dół przygotowany pod nową roślinę powinien być większy od jej bryły korzeniowej, tak by roślinę można w nim było swobodnie umieścić. Należy starannie zasypać bryłę korzeniową ziemią i ucisnąć.
Przy sadzeniu nie należy dawać do dołka obornika, ani żadnych nawozów mineralnych. Rośliny nawozimy dopiero w momencie, kiedy się przyjęły i rosną.
Zawsze po posadzeniu należy roślinę obficie podlać i pamiętać, aby sadzić rośliny zgodnie z ich wymaganiami glebowymi.