Już w piątek 6 września kolejny Salon Jesienny, wydarzenie kulturalne, którego tradycja sięga przełomu lat 50. i 60. Na godz. 18.00 wszystkich zainteresowanych twórczością opolskiego środowiska artystycznego, zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej. Zobaczymy prace 42 twórców, w tym techniki nieco zapomniane w ubiegłych edycjach.
Salon Jesienny już na stałe wpisał się w krajobraz najważniejszych imprez artystycznych w Opolu. Na tej interdyscyplinarnej wystawie swoje prace pokazują opolscy artyści, którzy należą do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Poznaj lokalne trendy
Ta jesienna ekspozycja jest okazją do zorientowania się jakie w danym roku panują trendy wśród lokalnych twórców. A prezentowane na niej będą prace z zakresu różnych technik.
Jaki będzie tegoroczny Salon Jesienny?
– Co roku prace są bardzo zróżnicowane. I tym razem mamy malarstwo olejne i akrylowe, multimedia, rzeźbę, ceramikę, grafiki w różnych technikach, litografię czy w tym roku nieco zapomniane ostatnimi laty klasyczny rysunek i akwarelę – wymienia Jolanta Golenia-Mikusz, kurator wystawy.
– W tym roku jest nieco mniej multimediów. Prezentuje je dwóch artystów. Bum na nie był ok. 10 lat temu. Okazuje się, ze multimedia mają potężną wadę, jeśli mowa o tego typu wystawach. To „niemomentalność” odbioru, czyli jeśli widzę obraz, to widzę go w całości, od razu. Natomiast z multimediami jest tak, że należy poczeka aż się skończy spektakl – zauważa Andrzej Sznejweis, opolski grafik.
Zobaczymy prace 42 twórców w różnych technikach, jak i rozmiarach.
Sztuka odbiciem problemów społeczeństwa
– Wrażenie, jeśli chodzi o rozmiar robi instalacja Bartosza Posackiego, która zaangażowana jest w ekologię, gospodarkę wodną. Ma tezę i jest zrobiona perfekcyjnie – zapowiada Sznejweis.
Prace oceniać będzie niezależną kapitułę z ASP w Katowicach: prof. Damian Pietrek, prof. Mariusz Pałka i prof. Jakuba Adamka. Najważniejsza będzie nagroda Grand Prix, ale swoje nagrody przyzna też GSW, prezydent Opola, marszałek województwa oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.
Debiutować na „Salonie” będą Aleksandra Herbowska-Matera, Monika Mrowiec, Sebastian Starzyński i Maciej Jaroszyński.
Po raz kolejny zobaczymy też prace uznanych już opolskich artystów, m.in. Mariana Molendy, Zbigniewa Natkańca.
Jury ocenia prace, nie nazwiska
– Nasze jury przyjeżdża do Opola w dniu wernisażu i wtedy odbywają się głosowania i wybory. Laureatów ogłaszamy na otwarciu. Ważne jest to, że o roku zapraszamy jurorów z innej uczelni, tak by wybór był całkowicie obiektywny, wpływu nie miała lokalność. Co więcej jurorzy oceniając prace nie znają nazwisk autorów – podkreśla kuratorka.
Oprowadzanie kuratorskie
Galeria Sztuki Współczesnej już dziś zachęca do wzięcia udziału w oprowadzaniach kuratorskich, podczas których będzie można zadać szczegółowe pytania na temat poszczególnych prac.
Odbędą się one 15 września o godz. 16.00 i o godz. 17.00 – oprowadzanie z tłumaczem języka migowego. Ostatnie oprowadzanie odbędzie się w niedzielę 29 września, o godz. 16.00. Wstęp wolny.
Dodajmy, że prace prezentowane na Salonie Jesiennym są również na sprzedaż. Zainteresowane osoby szczegóły ustalają z GSW.
Fot. GSW