Już jutro (10 stycznia), po raz pierwszy w tym roku, odbędzie się kolejne spotkanie wszechnicowe Salonu Opolskiej Nauki. Wykład pt. „W kręgu zwyczajów bożonarodzeniowych. O kolędach i średniowiecznej genezie łamania się opłatkiem” poprowadzi Mirosław Lenart.

Do Centrum Aktywizacji Społecznej (CAS) raz w miesiącu zapraszane są niezwykłe osobistości. Są nimi osoby wysoko postawione, badacze naukowi z regionu, którzy mogą się pochwalić swoimi ponadregionalnymi osiągnięciami. Podczas minionych spotkań można było dowiedzieć się, czy Opole było morzem, co udało się odkryć w opolskiej katedrze. Posłuchać można było także o opolskich kościołach i klasztorach, a w zeszłym miesiącu Jan Kubik opowiedział o wkładzie śląskich noblistów w rozwój światowej nauki.

Od razu można zauważyć różnorodną tematykę wykładów. Tym razem wykład będzie nosił tytuł „W kręgu zwyczajów bożonarodzeniowych. O kolędach i średniowiecznej genezie łamania się opłatkiem”, a poprowadzi go prof. dr hab. Mirosław Lenart.

Salon Opolskiej Nauki wraca w Nowym Roku ze świątecznym tematem

prof. dr hab. Mirosław Lenart

Mirosław Lenart prof. dr hab., jest kierownikiem Katedry Badań nad Europejskim Dziedzictwem Kulturowym na Uniwersytecie Opolskim. Jest także dyrektorem Archiwum Państwowego w Opolu, absolwent opolskiej polonistyki oraz teologii na KUL. Od wielu lat związany jest z różnymi uniwersytetami włoskimi, na których prowadził zajęcia literatury, języka, historii i kultury Polski. Przez 4 lata wykładał także historię kultury polskiej na Uniwersytecie w Padwie.

Jest pomysłodawcą powstania międzynarodowego stowarzyszenia intelektualistów we Włoszech. Badacz związków literackich, artystycznych i kulturalnych polsko-włoskich oraz literatury religijnej i religijności.

Salon Opolskiej Nauki wraca w Nowym Roku ze świątecznym tematem

Jeśli chodzi o harmonogram spotkań to nic się nie zmienia. Spotkania w dalszym ciągu odbywać się będą w Centrum Aktywizacji Społecznej (CAS) w Opolu przy ul. Krakowskiej 32, w Sali 307-308 o godz. 16:30 w każdy drugi wtorek miesiąca.

Wiadomo już także jakie tematy będą poruszane na kolejnych spotkania. Prezentuje się to następująco:

– 14 luty 2023 „Poezja miłosna łacińskiego śląska. O śląskich renesansowych noblistach i lutym – miesiącu miłości” dr hab. Beata Gaj

-14 marzec 2023 „Zielone Królestwo – fascynujący świat roślin. Różnorodność wokół nas. Prawdziwe oblicze chwastów” dr hab. Sylwia Nowak

Organizatorem Salonu Opolskiej Nauki jest Towarzystwo Przyjaciół Opola, z inicjatywy Tadeusza Jacka Rogoży.

Portal Opowiecie.info objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Salon Opolskiej Nauki wraca w Nowym Roku ze świątecznym tematem

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".