Działacze TSKN i samorządowcy Mniejszości Niemieckiej  spotkali się, by podsumować wydarzenia minionego roku.

Wybory samorządowe 2018 pokazały dobitnie, że nic nikomu nie jest dane raz na zawsze. O każdą kolejną kadencję trzeba zabiegać na nowo, a nasza aktywność jest ważna nie tylko przez całą kadencję ale i w samej kampanii wyborczej. Jeszcze raz gratuluję wszystkim wybranym i dziękuję wszystkim tym, których wprawdzie nie wybrano, ale którzy decydując się na start z list MN pokazali jak ważne jest dla nich dziedzictwo regionalne i jego zachowanie. Szczególnie dziękuję w tym miejscu wszystkim Wójtom i Burmistrzom, którzy przez całe lata reprezentowali MN w samorządach. Dziękuję za waszą odwagę, rozsądek, za waszą pracę na rzecz społeczności lokalnej i niemieckiego dziedzictwa- mówł podczas spotkania Rafał Bartek, przewodniczący TSKN.

W wyniku wyborów Mniejszość Niemiekca uzyskała: 13 wójtów i burmistrzów z list MN, 5 wójtów i burmistrzów popieranych, 5 radnych sejmiku, 45 radnych powiatu i 206 radnych gminnych

To, według Bartka bardzo dobry i ważny wynik.  Na naszą listę oddano ponad 10 tyś głosów więcej niż 4 lata temu i fakt, że jesteśmy istotnym elementem koalicji rządzącej województwem daje nadzieję na przyszłość i pokazuje, ze nie możemy się sami poddawać, bo 52 431 głosów na naszą listę to nie tylko zobowiązanie ale i sygnał, że spora część mieszkańców tego województwa nam zaufała i na nas liczy – mówił.

Bartek nawiązał także do wciąż żywego, nie tylko w podpolskich gminach, bezprecedensowego procesu powiększenia Opola. Ale nie tylko wybory były tematem w 2018 roku. Ciągle żywy w naszej głowie pozostawał proces powiększenia miasta Opola, który nie tylko złamał wszelkie zasady demokracji ale przede wszystkim wprowadził poczucie niepewności, nieszczerości i nieprzewidywalności do naszych poczynań samorządowych. No bo czy dzisiaj z każdym będziemy rozmawiać otwarcie o naszych planach, zamierzeniach? Czy czasami z niektórych planów nie rezygnujemy obawiając się ich dalekosiężnych konsekwencji? Był to też rok niepewności w zakresie obowiązujących przepisów prawa w zakresie nauczania języka niemieckiego. Ten temat będzie miał zresztą jeszcze swoją kontynuację w 2019r.

Bartek przypomniał także, że rozpoczęty rok jest rokiem kolejnych, podwójnych wyborów: do Sejmu Polskiego i Parlamentu Europejskiego. Zaapelował o poważne ich potraktowanie. Nie wychodźmy z założenia, że „jakoś to będzie“, ze przecież „kogoś“ wybiorą. Zainteresujcie się tym kogo wybierają, zabierzcie głos, wciągnijcie nowych ludzi do naszych zarządów, do naszej aktywności. To jaka będzie nasza tożsamość, na ile będzie obecna kultura i język niemiecki na tej ziemi za 5, 10, 20 czy 30 lat zależy między innymi od tego jakich wyborów dzisiaj dokonamy. Jakie priorytety i jakie cele sobie postawimy w tym i w kolejnych latach. Nie bójmy się przy tym mieć wizje i mieć plany bo sukcesy szkół dwujęzycznych, Samstagskursów czu Fussballschuli pokazują, ze my swojego chować nie musimy. Wprost przeciwnie bądźmy z jego dumni i pielęgnujmy je również w 2019r. Realizujmy te zadania wspólnie, jako jedna drużyna mniejszości, jako Gemeinschaft, bo tylko wspólnie możemy osiągnąć wiele- podsumował Rafał Bartek, przewodniczący TSKN.

Takze poseł Ryszard Galla nawiązał w swym wystąpieniu do powiększenia Opola. Poseł przygotowuje ustawę, która uniemożliwi podobny peroceder w przyszłości. Nie ma złudzeń, że przy tym składzie sejmu uda się tę ustawę uchwalić, ale uważa, że powinna ona być przygotowana. Poseł mówił także o problemach z nauczaniem języka niemieckiego w szkołach. Przypomniał również, że rozpoczęty rok, to czas wyborów i do Sejmu Polskiego i do Parlamentu Europejskiego. Wezwał wszystkich obecnych, by bardzo poważnie potraktowali te wydarzenia.

Z kolei Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, zwrócił uwagę na dwa trudne jubileusze przypadające w rozpoczętym roku – osiemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej i setną rocznicę Powstań Śląskich. Wezwał także, by przygotować się mentalnie do zbliżającego się nieuchronnie spisu powszechnego. – Nie obawiajmy się powiedzieć : jestem Niemcem – mówił Gaida.

Wicemarszałek Roman Kolek przypomniał o dwóch ważnych funkcjach pełnionych po raz pierwszy przez przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej: Rafała Bartka – przewodniczącego sejmiku i Marka Witka, pełnomocnika samorządu województwa opolskiego ds. wielokulturowości.

Także o planach na przyszłość mówiła konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle.

Fot. melonik

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.