Gdy brakuje motywacji do segregowania śmieci,
warto przypomnieć sobie o tym, że w ten sposób
nie tylko dbamy o środowisko, ale i o portfel.
Rozwój technologii oraz wygoda życia codziennego powodują nagromadzenie się coraz większej masy odpadów trudnych do utylizacji. Niestety duża ilość wytwarzanych przez człowieka śmieci nie podlega samoistnemu rozkładowi albo rozkłada się tak wolno, że przerasta to możliwość ich przetworzenia i unieszkodliwienia. Duży procent tych odpadów należy traktować jako źródło wielu surowców tj. makulatura, metal, szkło czy tworzywa sztuczne, które można ponownie użyć do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Unijne zasady racjonalnej gospodarki odpadami, które zostały wprowadzone w Polsce w 2013 roku miały ma celu między innymi ograniczenie składowania odpadów, upowszechnienie segregacji „u źródła”, likwidację dzikich wysypisk, poprawę stanu środowiska, a także powstanie instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych.
Zgodnie z Ustawą o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21 z późn zm.), przez selektywne zbieranie odpadów rozumie się „zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami”. Segregacja u źródła to selekcja odpadów prowadzona w naszych gospodarstwach domowych, dzięki której zostaje ograniczona ilość odpadów podlegających utylizacji np. składowaniu. Na grafice poniżej przedstawiono kilka korzyści związanych z prawidłową segregacją.
W Gminie Dobrzeń Wielki segregacja odpadów prowadzona jest w workach żółtych z przeznaczeniem na plastik, metal i odpady wielomateriałowe, zielonych na szkło oraz niebieskich na papier. Na workach widnieje zapis, który informuje mieszkańców jakie odpady można wrzucać, aby segregacja przebiegała prawidłowo. W przypadku pytań podany jest również numer telefonu do spółki Prowod, która chętnie udzieli odpowiedzi na wątpliwe pytania związane z prawidłową segregacją odpadów. Prócz worków mieszkańcy mają możliwość segregacji popiołów z pieca – w pojemnikach metalowych, które zostały zakupione przez Urząd Gminy w Dobrzeniu Wielkim. Poniżej przedstawione zostały zasady segregacji, które można między innymi znaleźć w harmonogramach wywozu nieczystości w Gminie Dobrzeń Wielki.
Spółka Prowod zachęca wszystkich – począwszy od najmłodszych do najstarszych mieszkańców Gminy, do ochrony środowiska za sprawą prawidłowej segregacji odpadów.
Źródło:
1. https://www.akademiaodpadowa.pl/
2. https://ekosystem.wroc.pl
3. https://www.ekobug.pl/selektywna-zbiorka-odpadow
4. https://cube_prim93.eu.interiowo.pl/ochr_srod.htm
5. https://debica.pl/data/images/11761/green-recycling-icon-20160802124825.jpg