Short track w Opolu. Łyżwiarze szybcy przez dwa dni ścigali się w Toropolu [GALERIA, AUDIO]

Prędkości osiągane przez osoby uprawiające short track często sięgają nawet 50 km/h   © Tomasz Chabior

Przez dwa dni zawodniczki i zawodnicy z całej Polski rywalizowali w Ogólnopolskich Zawodach Rankingowych w Short Tracku w opolskim Toropolu. Było ich 120.

W sobotę i niedzielę (4-5 stycznia 2020 roku) na tafli opolskiego lodowiska ścigali się juniorzy i seniorzy. Pierwszego dnia zawody podzielono na dwie części – poranną i popołudniową. Podczas pierwszej z nich rywalizowali wyłącznie juniorzy i juniorki. Natomiast po południu odbyły się biegi kobiet i mężczyzn na 500 oraz 1500 metrów.

Po ich zakończeniu przeprowadzono też kwalifikacje do biegów na 1000 metrów zaplanowanych na kolejny dzień. W niedzielnej części mistrzostw również wystartowali juniorzy i seniorzy z całego kraju. Najlepsi uczestnicy wszystkich konkurencji, które odbywały się przez dwa dni w Toropolu, otrzymali puchary i medale.

– przyznał Sebastian Hydzik, zwycięzca biegu na 1500 m mężczyzn, zawodnik AZS-u Politechniki Opolskiej.

– podsumowała Wiktoria Tkaczuk, zawodniczka AZS-u Politechniki Opolskiej, która zajęła 3. miejsce w biegu na 1500 metrów kobiet.

Mistrzostwa na opolskie lodowisko powróciły po dwóch latach. Przyjechali na nie zawodnicy z całego kraju, a wśród nich byli reprezentanci Polski, a także stolicy Opolszczyzny – zawodnicy AZS-u Politechniki Opolskiej.

– oceniła Wiktoria Tkaczuk.

– przyznał Sebastian Hydzik, który jest także zawodnikiem kadry narodowej.

„Short track” oznacza dosłownie „krótki tor”, dlatego inną nazwą dyscypliny jest łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze. Jedno okrążenie ma około 111 metrów, a zawody odbywają się na tafli boiska do hokeja. W zależności od dystansu, który przewiduje konkurencja, sportowcy pokonują określoną liczbę okrążeń. Robią to w aerodynamicznych strojach, kaskach i łyżwach z długimi płozami (ok. 17 cali). Wygrywa osoba, która uzyska najlepszy czas.

– mówiła Magdalena Warakomska, uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu (2018) i zawodniczka AZS-u Politechniki Opolskiej.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.