Na Odrze Ślum w Dobrzeniu Wielkim odbyła się impreza pt. „Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku”. Nie zabrakło występów artystycznych i konkursów z nagrodami, a jednym z ważniejszych punktów wydarzenia była prezentacja filmu opartego na dobrzeńskiej legendzie. 

W niedzielne popołudnie, 5 maja o godz. 16:00, na Odrze Ślum czekały już stoiska kół gospodyń wiejskich z terenu gmin stowarzyszonych w LGD Stobrawski Zielony Szlak, stoiska z rękodziełem i punkty gastronomiczne. Na scenie zagościły zaś zespoły muzyczne: zespół „Silesia”, „Dobrzenianki”, i „Kupskie Echo”, a ponadto wystąpiły Ewa Gacka i Gabriela Kollmann.

– Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku to wydarzenie, podczas którego chcemy pokazywać i pielęgnować tradycje gminy Dobrzeń Wielki związane z rzeką Odrą i pracą przewoźników. To oni kiedyś, tutaj na Odrze, transportowali ludzi i towary – opowiadała Dorota Michniewicz-Rybarz, organizatorka wydarzenia. – Prezentujemy również haft, znane wtedy wybory wikliniarskie i wyroby na bazie ziół, które są zbierane m.in. w dorzeczu Odry. Nie mogło zabraknąć też kuchni śląskiej, stąd jest z nami dzisiaj dobrzeńska piekarnia, która wypieka pieczywo w tradycyjny sposób. Nasz projekt wsparła Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak, który jest realizowany w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.

@opowiecie.info Na Odrze Ślum w Dobrzeniu Wielkim odbyła się impreza pt. „Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku”. Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia była prezentacja filmu w oparciu o dobrzeńską legendę. 🍃🌿🌱 #rozrywka #gminadobrzeńwielki #natura #ślaskie #slask #legendy #muzyka #stobrawskiparkkrajobrazowy ♬ Ech, poleczko – Guzowianki

Puntem kulminacyjnym wydarzenia był premierowy pokaz filmu pt. „Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku” opartego na dobrzeńskiej legendzie „O przewoźniku i diable”. Historia podkreśla, jak silne bywa przywiązanie do rodzinnych stron, choć może być tak, że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę i podobnie jak tytułowy przewoźnik, dopiero to odkryjemy.

– Przewoźnik pracował na Odrze, przewożąc ludzi i towary na drugi brzeg, ale legenda ma głębszy przekaz, bo ukazuje walkę dobra ze złem – kontynuowała Dorota Michniewicz-Rybarz. – Historia opowiada o kuszeniu przewoźnika przez diabła, który za jego namową opuszcza rodzinną ziemię i udaje się w inne strony. Nie zaznaje tam jednak szczęścia i wraca do miejsca, które wcześniej opuścił. Legenda mówi o przywiązaniu do rodzinnych stron, wiary chrześcijańskiej i tego, by dzieci i bliscy zostali tutaj, gdzie się urodzili.

Oprócz prezentacji dobrzeńskiej legendy, podczas trwania imprezy była okazja do poszerzenia wiedzy o śląskich tradycjach, zabytkach i zasobach przyrodniczo-turystycznych gminy Dobrzeń Wielki. Wszystko to dzięki zorganizowanym konkursom tematycznym. Na zwycięzców tej rywalizacji czekały atrakcyjne nagrody.

– Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku to impreza, która myślę, że jest dla mieszkańców naszej gminy bardzo ciekawa. Skupia się na wspomnieniach tego, co było przed laty i pielęgnowaniu śląskich tradycji – mówił Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki. – Program jest bardzo bogaty, choć tym razem więcej atrakcji czeka na starszych, dlatego odwiedziła nas spora grupa seniorów. Ale to oni często mile wspominają swoje czasy dzieciństwa, a ta impreza właśnie do tych czasów nawiązuje. Z kolei młodzież niech patrzy na to, czym żyli rodzice i dziadkowie, bo bardzo ważne jest, aby zachować te wszystkie zwyczaje i przekazać je następnemu pokoleniu.

W poniedziałek 6 maja o godz. 15:00 przy Urzędzie Gminy Dobrzeń Wielki odbędzie się odsłonięcie głazu, na którym znajduje się śląski fragment legendy „O przewoźniku i diable”. Będzie to kontynuacja projektu poniższego projektu.

tablica

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.