W niedzielę 29 maja odbędą się w Tułowicach trzecie już "Wyścigi ślimaków winniczków" (poprzednie edycje miały miejsce w 2014 i 2015 roku). Tułowice nie są jedynym miejscem w Polsce, gdzie przeprowadza się wyścigi winniczków. Przed pięcioma dniami (21 maja) rozegrano piątą edycję takich wyścigów w Walimiu (dolnośląskie) i już dziewiątą edycję w Zielonej Górze.
Ślimak winniczek zawdzięcza swą nazwę winnicom. Widać to dobrze w jego niemieckiej nazwie – Weinbergschnecke (Weinberg to winnica, Schnecke to ślimak). W świetle tego zrozumiałym jest, że Zielona Góra, najbardziej w Polsce kojarząca się z winnicami, jest siedzibą najstarszego wyścigu winniczków.
Jak łatwo zgadnąć, najdłuższą tradycję w wyścigach ślimaków ma Francja. Największą popularnością cieszą się jednak brytyjskie wyścigi. Tłumaczy się to m.in. tym, że francuskie ślimaki ścigają się o życie. Tylko zwycięzcy nie idą do garnka. A to jest jakoś mało sympatyczne.
W zielonogórskich wyścigach regulamin nakazuje wypuścić każdego zawodnika do środowiska naturalnego, najlepiej tam, skąd się go wzięło. W Walimiu trzeba nawet podpisać zobowiązanie, że się tak postąpi. Jest to warunek przyjęcia zgłoszenia zawodnika.
Najstarsze chyba z brytyjskich wyścigów odbywają się w wiosce Congham w hrabstwie Norfolk. Rozgrywa się je tam od 1960 roku. Oficjalna nazwa wyścigów w Congham to "World Snail-Racing Championships", czyli "Światowe Mistrzostwa w Wyścigach Ślimaków". Nazwa ta jest jednak ogromną przesadą, bo startują tam niemal wyłącznie okoliczne ślimaki. Zainteresowani mogą obejrzeć filmik z mistrzostw w Congham, klikając w link poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=WrbdgRh3My8
Mistrzostwa w Zielonej Górze mają wprawdzie skromniejszą nazwę – "Mistrzostwa Polski w Wyścigach Ślimaka Winniczka", ale też jest to przesada, bo przecież wiadomo, że na mistrzostwa zgłoszone zostaną ślimaki z okolicy. Nawet zawodnicy z sąsiednich województw będą wielką rzadkością. Na tym tle Tułowice charakteryzują się skromnością, a może lepiej powiedzieć – realizmem. Tułowickie wyścigi ślimaków to "Mistrzostwa Borów Niemodlińskich". Oczywiście każdy odleglejszy ślimak będzie też serdecznie witany. Szczegóły tułowickich wyścigów ślimaków na plakacie poniżej: