Śmieci  CDN

Korzystając na co dzień z wielu przedmiotów, najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ich pochodzenie to w dużej mierze powtórnie przetworzone śmieci. Taki stan rzeczy mamy dzięki procesowi recyklingu – dzięki któremu odpady mają szansę na drugie życie.

Stąd warto tutaj podkreślić jak ważna jest segregacja śmieci. To właśnie dzięki niej mamy szanse na odzyskiwanie surowców, oszczędzanie energii, a co za tym idzie ochronę środowiska naturalnego.
Przyjrzyjmy się, do czego wykorzystywane są odpady podlegające procesowi recyklingu. Zacznijmy od papieru, który stanowi ogromną część wyrzucanych śmieci zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Recykling jednej tony papieru pozwala nam na zaoszczędzenie 26 497, 88 litrów wody, zaoszczędzenie 2,5 m sześciennego na składowisku, zredukować emisję gazów cieplarnianych.

Szacuje się, że z przetworzonego papieru można wykonać około 5000 różnych artykułów. Poza oczywiście samym papierem do pisania i chusteczkami higienicznymi są to produkty takie jak np. taśmy maskujące, banknoty, klosze oświetleniowe, bandaże, fartuchy szpitalne, filtry do kawy i odkurzaczy, doniczki i podstawki, opakowania do jajek.
Kolejnym produktem, bez którego współcześnie trudno byłoby funkcjonować to plastik. Warto przypomnieć, że proces rozkładu plastiku to około 400 lat stąd jego segregacja jest niezwykle ważna. Wykorzystanie do produkcji nowych tworzyw materiału PET (politereftalanu etylu) pozwala zaoszczędzić 60% energii. Z przetworzonego plastiku (PET, HDPE) możemy uzyskać: opakowania, butelki, ubrania kurtki polarowe, folie, zabawki, ramy okienne z PVC, płyty termoizolacyjne, ekrany dźwiękoszczelne.

Recykling metalu jako surowca długo degradacyjnego (karoseria samochodu rozkłada się 1000 lat) stanowi istotny element w produkcji nowych produktach pochodzenia metalowego. W zależności od materiału, jaki poddamy przetworzeniu: puszki (aluminium) – wytworzenie jednej puszki z przetworzonych materiałów pozwala zaoszczędzić energię zasilającą odbiornik telewizyjny przez 3 godziny; stal – recykling stali jest tańszy niż pozyskiwanie surowej rudy metalu potrzebnej do produkcji stali; stal – przetworzenie tego materiału umożliwia znaczną redukcję zużycia energii w porównaniu z procesem produkcji z surowych materiałów;
stal – produkcja stali z materiałów poddanych recyklingowi zmniejsza ilość gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery w porównaniu z procesem produkcji z użyciem surowej rudy.

Zużyty sprzęt elektroniczny: przetworzenie 1 miliona laptopów pozwala zaoszczędzić energię elektryczną równą przeciętnemu rocznemu zużyciu ok. 3500 gospodarstw domowych;
Z jednego miliona telefonów komórkowych można uzyskać nawet 15,87 ton miedzi, 350,17 kilogramów srebra, 34 kilogramy złota czy 14,96 kilogramów palladu.

Baterie zawierają płynne elektrolity, metale ciężkie, takie jak: rtęć, ołów, kadm, nikiel. Niektóre metale po spaleniu mogą przedostać się do powietrza lub skondensować się w popiele powstającym w wyniku procesu spalania; zmniejsza zużycie zasobów naturalnych, ponieważ plastik i metale odzyskane z baterii służą do produkcji nowych. Typowa bateria kwasowo-ołowiowa zawiera od 60% do 80% przetworzonego ołowiu lub plastiku.

Jedno na tym przykładzie pozostaje pewne, bez segregowania odpadów stan naszego środowiska naturalnego byłby w o wiele gorszym stanie.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info