Sołectwa rywalizowały o prym w województwie, a zwyciężyły Chróścice [GALERIA]

Reprezentacja sołectwa Chróścice   © Łukasz Kołodziej

Sołectwo Chróścice wygrało sobotni „Turniej sołecki o prym w województwie”, który odbył się w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim.

W rywalizacji uczestniczyło około 120 osób z siedmiu drużyn reprezentujących sołectwa z gmin Dobrzeń Wielki, Popielów i Murów oraz leżące tuż za granicą czeskie miasto Krnov.

Zespoły mierzyły się ze sobą w ośmiu konkurencjach. Podstawowymi były strzał z połowy boiska do pustej bramki, kręcenie hula hop, wyścig w workach, tor przeszkód z piłkami w siatkach, przeciąganie wózka z obciążeniem i bieg z jednoczesnym przerzucaniem piłki z rąk do rąk.

Pozostałe dwa zadania dedykowane były dla sołtysów lub innych członków rady sołeckiej i strażaków. Pierwsi z nich uczestniczyli w dwuboju, podczas którego ścigali się biegnąc i rzucali piłką do kosza. Natomiast zadaniem strażaków było jak najszybsze zbudowanie linii ssawnej.

Miejsca zajmowane w poszczególnych konkurencjach były odpowiednio punktowane. W pierwszych siedmiu zadaniach drużyna, która zajęła pierwsze miejsce, otrzymywała 5 punktów, drugie 3, trzecie 2, a czwarte 1. Ostatnie zadanie – dedykowane dla strażaków – było punktowane podwójnie.

– Różnice punktowe były tak niewielkie, że jeszcze przed ostatnią konkurencją każdy mógł wygrać ten turniej. Nic nie było jasne do ostatniej chwili, a o wszystkim zadecydowali strażacy – mówił Gerard Halama, prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Opolu.

Turniej sołecki został zrealizowany w ramach projektu „Aktywni przekraczają granice” finansowanego z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy raz rywalizowały w nim reprezentacje sołectw z gmin Popielów i Murów. Zawody połączone były z turniejem „Bez granic”, który z kolei jest częścią polsko-czeskiego projektu „Euroregion Pradziad”.

– To już trzecia edycja turnieju i mogę powiedzieć, że z roku na rok jest on coraz bardziej „okazały”. Najpierw rywalizowały tylko drużyny z gminy Dobrzeń Wielki, później dołączyli do nas Czesi, a w tym roku również osoby z Kaniowa i Starych Budkowic, które pomagały nam zbierać podpisy pod naszymi projektami do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego – ocenił Gerard Halama.

– Inicjatywa ma charakter nie tylko lokalny czy regionalny, ale już także międzynarodowy. Cieszy obecność na tej imprezie reprezentacji z Czech. Miasto Krnov to partner, który tworzy projekty razem z Wojewódzkim Zrzeszeniem Ludowych Zespołów Sportowych – podkreślał Bartosz Ostrowski zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

„Turniej sołecki o prym w województwie” – wyniki:

  1. Chróścice (33 pkt.)
  2. Dobrzeń Mały (30 pkt.)
  3. Kup (26 pkt.) – zadecydowała większa liczba zwycięstw w pojedynczych konkurencjach
  4. Dobrzeń Wielki (26 pkt.)

fot. Łukasz Kołodziej, Tomasz Kołodziej

autor filmu: Tomasz Kołodziej

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.