Muzeum Śląska Opolskiego organizuje w tym tygodniu pierwsze Spotkanie Opolskich Regionalistów dla pasjonatów historii lokalnej. Będzie też okazja, by obejrzeć wystawę Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania podczas oprowadzania kuratorskiego i wziąć udział w spotkaniu filozoficznym.

Na Spotkanie Opolskich Regionalistów Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza pasjonatów historii lokalnej: opiekunów izb regionalnych i muzealnych, towarzystw regionalnych, stowarzyszeń historycznych czy lokalnych przewodników.

– Planujemy rozpocząć w naszym Muzeum cykliczne spotkania, podczas których chcemy skupić się na stronie praktycznej działalności społecznej, której celem jest zachowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego – wyjaśnia Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego i dodaje:

– Za pomocą pracy w grupach, warsztatów i dyskusji chcemy podjąć próbę wskazania sposobów rozwiązywania problemów, z którymi być może mają do czynienia miłośnicy historii regionalnej. Na przykład przy gromadzeniu i inwentaryzowaniu kolekcji, zapewnieniu odpowiednich warunków ich przechowywania, występujących aspektów prawnych funkcjonowania zbiorów czy pozyskiwania funduszy na działalność.

Spotkanie odbędzie się w sobotę (23 kwietnia). Rozpoczęcie o godz. 10.00 w Sali Orła Białego w Urzędzie Marszałkowskim przy ul. Piastowskiej 14. Szczegółowy program dostępny na stronie Muzeum. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

W sobotę odbędzie się także oprowadzanie kuratorskie po wystawie Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania

Jest to wystawa towarzysząca ekspozycji Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej. Jak informują organizatorzy, wystawa w sposób bardzo syntetyczny ukazuje wszystko, co poprzedzało tworzenie tych właśnie „rzeczy pięknych”.

– Człowiek od najdawniejszych czasów wykorzystywał rośliny włókniste oraz przędzę pochodzenia zwierzęcego do produkcji tkanin odzieżowych i ozdobnych. Na przykładzie zabytków archeologicznych i etnograficznych ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego pokazujemy proces pozyskiwania surowca i jego wstępną obróbkę, przędzenie, barwienie, tkanie oraz gotowe wyroby.

Początek oprowadzania w sobotę (23 kwietnia) o godz. 15.00 w Muzeum Śląska Opolskiego.

W tym tygodniu w MŚO odbędzie także cykliczne spotkanie filozoficzne

Tym razem prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz wraz z uczestnikami będzie dyskutował o tym, co nas czeka i jak powinniśmy zacząć filozofować w burzliwych czasach.

Muzeum zaprasza na spotkanie w czwartek (21 kwietnia) o godz. 18.00 do gmachu głównego, Mały Rynek 7, wejście od strony kościoła „na Górce”.

Fot. Muzeum Śląska Opolskiego

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze