Organizacje pozarządowe stanowią istotny element demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Pełnią w nim najróżniejsze funkcje – społeczne, polityczne, a także ekonomiczne. Organizacje umożliwiają wspólne działanie ludzi o podobnych zainteresowaniach, wzbogacając ich życie i życie społeczności.

Organizacje pozarządowe pomagają prawidłowo funkcjonować demokracji. Robią to, udzielając ludziom informacji o tym, jak ich kraj jest zarządzany, pomagając społeczeństwu komunikować się z politykami i upewniając się, że rządy nie nadużywają swoich uprawnień.

Spotkanie Forum Pełnomocników ds. NGO, zorganizowało Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych pod honorowym patronatem Wojewody Opolskiego Moniki Jurek i Marszałka Województwa Opolskiego Szymona Ogłazy.

Uczestnicy rozmawiali między innymi o wynikach działań kontrolnych Regionalnej Izby Obrachunkowej w zakresie zlecania zadań podmiotom trzeciego sektora. Wskazywali najczęściej popełniane przez jednostki samorządu terytorialnego błędy i nieprawidłowości w stosowaniu norm prawnych zawartych w ustawie o działalności pożytku publicznego, nieprawidłowości związane ze stosowaniem ustawy o sporcie.
Mowa była także o planowanych zmianach w zakresie pożytku publicznego, najczęstszych błędach w ogłaszaniu otwartych konkursów ofert, obowiązkach w samorządach wynikających z ustawy „kamilkowej” , modelowej współpracy samorządów z organizacjami wspierającymi i dostępności w zadaniach publicznych. Przypomnijmy, ze zasady współpracy administracji samorządowej z organizacjami pozarządowymi określa ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Ze względu na aktualną sytuacją mówiono także o współpracy, w sytuacjach kryzysowych. Współpraca samorządu z organizacjami pożytku publicznego służy społeczeństwu i nie kto inny tylko właśnie organizacje pozarządowe pierwsze wyciągają rękę z pomocą, co było widać choćby podczas ostatniej powodzi.

W Polsce istnieje około 120 000 organizacji pozarządowych (zarówno stowarzyszeń, jak i fundacji). Najwięcej z nich zajmuje się sportem, turystyką, rekreacją i hobby (34%), edukacją i wychowaniem (15 %), kulturą i sztuką (13%), usługami socjalnymi i pomocą społeczną (8%), ochroną zdrowia (7%), rozwojem lokalnym (6 %). W organizacjach takich działają ludzie, których pośrednio lub bezpośrednio dotyka dany problem, jak na przykład rodzice dzieci chorych na jakąś nieuleczalną chorobę, którzy walczą o lepsze możliwości leczenia. Nie brakuje osób, które po prostu chcą bezinteresownie pomóc innym. Czy warto? Jak najbardziej. Jak mówi stare chińskie przysłowie, „lepiej zapalić świeczkę niż przeklinać ciemność”. Organizacje pozarządowe stanowią niezwykle ważny element demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.

Spotkanie Opolskiego Forum Pełnomocników ds. NGO

Fot. UMWO, CMZJMZ

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.