Gmina Popielów ogłosiła (10 lipca), że szuka wykonawcy projektu pn. „Przebudowa pomieszczeń w budynku Publicznego Gimnazjum w Starych Siołkowicach przy ul. Klapacz 62, dz. nr 355 k.m. 2”. Oprócz sporządzenia tego projektu, wykonawca powinien też uzyskać wszelkie wymagane decyzje administracyjne, uzgodnienia, sprawdzenia dokumentacji projektowej oraz opinie w zakresie uzgodnień p-poż i sanepid. Projekt i wszystkie uzgodnienia miałyby być gotowe do 20 grudnia 2015 roku.
Już w 2009 roku powstało dla budynku gimnazjum opracowanie, zatytułowane: „Koncepcja przebudowy poddasza ze zmianą sposobu użytkowania, uporządkowanie funkcji wewnętrznej i dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych”. Wykonała je mgr inż. arch. Krystyna Piecuch (firma Linea Projekt). Tekst poniżej opiera się głównie na tym opracowaniu.
Gimnazjum w Starych Siołkowicach mieści się w starym budynku, wzniesionym jeszcze w XIX wieku, jako druga szkoła podstawowa we wsi. Starsza szkoła podstawowa funkcjonuje do dziś przy ul. Michała 2, w sąsiedztwie kościoła. Pochodzące z gminnej strony internetowej zdjęcie, zamieszczone niżej, pokazuje obecną szkołę podstawową przy ul. Michała 2.
Gdy wznoszono budynek obecnego gimnazjum, to nikt nie przewidywał, że za ponad sto lat uczyć się w nim będzie młodzież gimnazjalna z całej dzisiejszej gminy Popielów (12 sołectw), a nie uczniowie w wieku podstawówki, zaledwie z połowy jednego sołectwa. Zbudowano zatem skromny obiekt, z czterema salami lekcyjnymi. Podczas drugiej wojny światowej budynek ten służył jako szpital wojskowy.
Po wojnie natychmiast wykonano niezbędne remonty i budynek znów pełnił funkcję wiejskiej szkoły podstawowej. Był jednak systematycznie rozbudowywany, w celu uzyskania dodatkowych sal lekcyjnych i unowocześnienia obiektu. Pierwsza taka rozbudowa nastąpiła w 1964 roku. Przybyły wtedy dwie sale lekcyjne. Potem powstały kolejne.
Po reformie z 1999 roku obiekt stał się budynkiem gimnazjum. Liczba dzieci w Starych Siołkowicach była już wtedy tak mała, że na potrzeby wsi wystarczała tylko jedna szkoła podstawowa. Zamiana podstawówki w gimnazjum wiązała się z kolejnymi modernizacjami a także z budową nowej sali gimnastycznej. Otwarto ją w 2004 roku. Ze szkoły przechodzi się do niej łącznikiem. Budynek gimnazjum, pokazany na zdjęciu poniżej (zdjęcie pochodzi z gminnej strony internetowej), ma parter i jedno piętro, nad którym jest jeszcze nieużytkowane poddasze. Obiekt jest częściowo podpiwniczony.
Ponieważ dawną część mieszkaniową zamieniono na sale lekcyjne i inne pomieszczenia szkolne, więc dziś obiekt ma 10 sal lekcyjnych, ale z wliczeniem pracowni komputerowej. Trochę to mało przy 202 uczniach podzielonych na 10 klas (rok szkolny 2013/2014). Sytuację pogarsza jeszcze fakt, że tylko dwie sale lekcyjne mają powierzchnię powyżej 50 mkw. Wszystkie pozostałe mają mniej niż 50 mkw, a dwie najmniejsze (uzyskane z mieszkań) tylko 33 mkw i 41 mkw. Ponadto cały budynek jest niezbyt funkcjonalny.
Gmina widziała problem i dlatego już dawno planowano gruntowną modernizację całego obiektu. „Koncepcja przebudowy…” była gotowa już w 2009 roku. Sama „Koncepcja przebudowy…” to jednak za mało, by sporządzać projekt. Projekt zamawia się, gdy można się już spodziewać pieniędzy na wykonawstwo. Skoro więc dziś gmina chce mieć gotowy projekt ze wszystkimi uzgodnieniami, decyzjami i sprawdzeniami, to można chyba mieć nadzieję, że prace ruszą w nieodległej przyszłości. Od pani Beaty Kupczyk z popielowskiego urzędu gminy dowiedzieliśmy się, że do urzędu wpłynęło siedem ofert na wykonanie projektu przebudowy. Zapewne więc w krótkim czasie wybrany będzie wykonawca a pod koniec roku projekt będzie gotowy.
„Koncepcja przebudowy…”, z którą projekt powinien być zgodny, przewiduje, że na poddaszu, które obecnie nie jest wykorzystywane, powstaną trzy sale lekcyjne (42, 52 i 54 mkw.), biblioteka (36 mkw.), czytelnia (35 mkw.), świetlica (96 mkw.) oraz szkolne archiwum (13 mkw.). Będą też sanitariaty. Na tak zagospodarowane poddasze będzie można dostać się nie tylko schodami, ale też windą, do której wjechać będzie można wózkiem inwalidzkim.
Istotne zmiany dotyczyć będą również części administracyjnej szkoły. Obecnie gabinet dyrektora, sekretariat i pokój nauczycielski są na piętrze, co jest niedogodne, gdyż interesanci, załatwiający w szkole jakieś sprawy, muszą krążyć po budynku. Ponadto gabinet dyrektora i sekretariat nie mają żadnego połączenia, a za to do pokoju nauczycielskiego wchodzi się przez gabinet dyrektora. Po przebudowie wszystkie wymienione pomieszczenia mają być na parterze, wraz z księgowością, która już tam jest. Do gabinetu dyrektora będzie się wchodzić przez sekretariat, a pokój nauczycielski będzie miał wejście wprost z korytarza i dodatkowe drzwi do sekretariatu dyrektora.
Gimnazjalistom ze Starych Siołkowic i ich nauczycielom życzymy, by ułatwiająca im życie przebudowa nastąpiła jak najszybciej, tym bardziej, że trwa tu pewien wyścig. W roku szkolnym 2008/2009, gdy powstawała „Koncepcja przebudowy…”, siołkowickie gimnazjum miało 258 uczniów podzielonych na 12 klas. W roku szkolnym 2013/2014 było już tylko 202 uczniów podzielonych na 10 klas. Jeszcze kilka lat i może się okazać, że nie będzie już dla kogo robić tej przebudowy.