Zamknięcie w czterech ścianach na dłuższą metę nam nie służy. Już chyba wszyscy się o tym przekonali. Przyszła wiosna, a wraz z nią chęć ruszenia się z domu. Możliwości są ograniczone, ale czasem okazuje się, że „cudze chwalicie, a swego nie znacie…”.
Stobrawski Park Krajobrazowy to na mapie zielona plama poprzerywana jasnymi wstęgami dolin rzecznych i niebieskimi zwierciadłami stawów. Ten ogromny obszar kryje w sobie wiele miejsc niezwykłych. W leśnych ostępach borów sosnowych napotkamy niewielkie wzniesienia wydm śródlądowych, w niektórych miejscach odsłoniętych i ukazujących wędrowcom swoją polodowcową przeszłość. Na trasie naszej wędrówki nie może zabraknąć liściastych lasów grądowych, rozkwitających wczesną wiosną feerią barw roślin runa leśnego.
Wybierając się na ścieżki prowadzące dolinami rzek będziemy mogli obejrzeć najcenniejsze przyrodniczo fragmenty parku – nadrzeczne grądy, łęgi, podmokłe łąki oraz porośnięte roślinnością wodną i bagienną starorzecza. W wielu miejscach parku możemy się też natknąć na ukryte w różnych zakątkach średniowieczne grodziska, pozostałości warowni, stare cmentarze, przydrożne kapliczki czy całe miejscowości o niezaprzeczalnych walorach historycznych. Wszystkie te miejsca czekają na odkrycie.
Stobrawski Park Krajobrazowy stoi otworem dla wytrawnych turystów, ale także takich, którzy chcą tylko pospacerować w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Czas temu sprzyja, ponieważ wczesną wiosną nie zaatakują nas roje komarów, a pogoda – chociaż ostatnio nas nie rozpieszcza – z reguły jest przyjazna dla wędrówek i przejażdżek. Park wydaje się ogromny, ale dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Z bardziej znanych miejsc warto wybrać się na spacer wzdłuż rzeki Budkowiczanki pomiędzy Murowem a Zagwiździem. Niedawno odnowiona ścieżka przyrodnicza pozwoli nam poznać m.in. sekrety grodziska, występujących tu roślin i zwierząt, poznamy też mieszkańców rzeki. Na końcu trasy możemy zwiedzić zabytkową hutę oraz przy parafialny ogród botaniczny w Zagwiździu. Czerwony szlak turystyczny łączy to miejsce z leżącym w sercu parku, Pokojem.
W samej miejscowości możemy znaleźć liczne świadectwa jej dawnej świetności, ale najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miejscem jest zabytkowy park, na który składa się ogród francuski i park angielski. Znajdziemy tu ukryte w różnych miejscach posągi, tajemnicze ruiny i pomniki. Najbardziej znane z nich – ruiny herbaciarni, pomnik lwa, czy świątynia Matyldy dostarczą nam wielu niezapomnianych wrażeń zarówno wizualnych jak i bezpośredniego obcowania z bogatą historią tych miejsc.
Kolejna popularna trasa w okolicy Dąbrówki Łubniańskiej prowadzi przez malowniczy bór sosnowy porastający wydmowe wzniesienia, aż do Studzionki – zabytkowej kapliczki znajdującej się w miejscu dawnego źródła. Można tu wypocząć i delektować się kontaktem z naturą.
Jeżeli mamy jeszcze czas warto odwiedzić Karłowice. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1344 roku. Z tych odległych czasów pozostał jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Karłowicach, a mianowicie zamek, który jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich zamków na Opolszczyźnie. Pisząc o Karłowicach nie można nie wspomnieć wybitnego naukowca-pszczelarza, księdza Jana Dzierżona, obdarowanego przydomkiem „Kopernik ula”, który był tu plebanem. Przy ul. Kościelnej 7, można zobaczyć pochodzący z 1864 roku dom, w którym ksiądz Jan Dzierżon przez wiele lat mieszkał. Pamiątką tego są dwie tablice informacyjne – niemiecka z 1925 roku oraz nowsza w języku polskim.
Wyjeżdżając z Karłowic w kierunku Kuźnicy Katowskiej, można podziwiać rosnące przy drodze kilkusetletnie dęby, będące pomnikami przyrody. Drzewa te należą do jednych z najokazalszych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Na przedłużeniu alei dębów znajdziemy nowo utworzoną ścieżkę edukacyjną nawiązującą do postaci ks. Jana Dzierżona, pszczelarstwa, roli owadów zapylających, łąk oraz zadrzewień.
Kierując się żółtym szlakiem turystycznym z Karłowic do Popielowa dotrzemy do wyjątkowych śródlądowych wydm. Piaszczyste wzniesienia porośnięte tu i ówdzie sosnami mogą wielu skojarzyć się z naszym Bałtykiem. Z tego miejsca już nie daleko do doliny rzeki Odry. Pod względem przyrodniczym jest to jeden z najcenniejszych odcinków tej rzeki w Polsce. Dziesiątki gatunków ptaków, liczne odzywające się głosami godowymi płazy, starorzecza z rzadkimi i wyjątkowymi gatunkami roślin sprawią, że spacer czy może wycieczka rowerowa w te rejony na długo pozostanie w naszej pamięci.
Te i inne atrakcje sprawiają, że Stobrawski Park Krajobrazowy to wspaniałe miejsce do spędzania czasu na łonie natury. Jego walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe można podziwiać i poznawać uprawiając turystykę pieszą, rowerową, konną czy kajakową. Samych szlaków turystycznych jest na terenie parku ponad 200 km. Wskazujemy miejsca godne uwagi i zwiedzenia, choć tak naprawdę to tylko ich niewielka część. W drodze do nich każdy będzie mógł odkryć wiele równie malowniczych i fascynujących zakątków, czasem bardziej ukrytych czy zapomnianych, ale wartych poznania.
Zwiedzanie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego na pewno ułatwi i urozmaici bezpłatna aplikacja mobilna, którą można pobrać ze sklepu Google Play.
Zdjęcia: Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych