Stoch zdobywa Bergisel! Freitag upadł i przegrał wyścig po Złotego Orła

Skocznia olimpijska Bergisel w Innsbrucku  © Tomasz Chabior

Kamil Stoch wygrał trzeci z rzędu konkurs 66. Turnieju Czterech Skoczni. Tym razem zdobył austriacki Innsbruck i prowadzi w klasyfikacji generalnej imprezy z przewagą 64,5 pkt. nad drugim Niemcem, Andreasem Wellingerem. W turnieju przestał liczyć się Richard Freitag, który upadł po pierwszym skoku i wycofał się z drugiej serii.

Stoch skakał jak przez kalkę, Freitag upadł i wypadł z wyścigu po Złotego Orła

Trzeciego podczas tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni „Mazurka Dąbrowskiego” Stoch zagwarantował sobie skokami na odległość 130 i 128,5 m. Podobnie jak w Garmisch-Partenkirchen, lider polskiej kadry prowadził po pierwszej serii i obronił 1. miejsce w drugiej.

Ogromny pech spotkał Niemca Richarda Freitaga – do tej pory największego w 66. TCS rywala Kamila Stocha. Obecny lider Pucharu Świata nieprawidłowo ułożył narty podczas telemarku, krawędzią prawej zahaczył o zeskok i upadł. Freitag nie wystartował w drugiej serii i znalazł się poza wyścigiem o Złotego Orła, w którym znacząco prowadzi Stoch.

Reszta punktujących Polaków w drugiej i trzeciej dziesiątce

Drugim z Polaków był Stefan Hula, który skoczył 123,5 oraz 122 m i zajął 11. miejsce. Trzynasty był Maciej Kot. „Kocur” najpierw wądował na 127. metrze, a następnie nieco bliżej, między 121. a 122. metrem, i zakończył na 13. pozycji. Zaraz za nim uplasował się Piotr Żyła (122 i 119 m), a dwudziesty był Dawid Kubacki (122 i 116 m).

Rekord Wolnego, debiut bez punktów Pilcha

Najlepszą w karierze, 15. pozycję, wywalczył Jakub Wolny, który najpierw uzyskał 124,5 m, a później 116 m. Do drugiej serii nie zakwalifikował się debiutujący Tomasz Pilch, którego skok na odległość 116,5 m dał 17-latkowi dopiero 42. miejsce.

Finałowy konkurs 66. Turniej Czterech Skoczni konkurs w Bischofshofen zaplanowano na sobotę na godz. 17:00.