Opolski kurator oświaty poinformował, że na godz. 10.00 w czwartek (25 kwietnia) rady klasyfikacyjne odbyły się w 48 na 85 szkół strajkujących na Opolszczyźnie. Na dziś zaplanowano takie rady jeszcze w 22 szkołach.

AKTUALIZACJA: rady klasyfikacyjne w Opolu

godz. 13.30 – rady nie odbyły się tylko w ZSM i ZS nr 4
godz. 14.25 – wszystkie szkoły zostały sklasyfikowane

Rady klasyfikacyjne odbyły się w całym powiecie namysłowskim, prudnickim, opolskim, nyskim, a także prawie całym brzeskim, oleskim oraz w kilku opolskich szkołach, m.in. w II LO, III LO, ZSE, ZSB, V LO, VI LO oraz w liceum plastycznym.

– W 37 szkołach rady klasyfikacyjne się nie odbyły, ponieważ albo są zaplanowane na dzisiaj, albo były zwoływane, ale nie było wymaganej liczby nauczycieli, czyli nie było połowy – mówi Michał Siek, kurator oświaty.

Gdzie rady klasyfikacyjne wciąż się nie odbyły?

Rady nie odbyły się dotąd w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, strzeleckim, kluczborskim z wyjątkiem Byczyny i Wołczyna, a także głubczyckim – z wyjątkiem ZS w Kietrzu.

– Informacje spływają do nas na bieżąco. Niektóre posiedzenia są wyznaczone na dzisiaj, więc liczymy na to, że uchwały będą podjęte. Niektóre szkoły wyznaczyły też termin na jutro – uspokaja kurator.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z organami prowadzącymi i dyrektorami szkół. Zachęcamy do tego aby dyrektor tak rozmawiał ze swoją radą pedagogiczną aby ona się zebrała w wymaganym składzie. To obowiązek i warto się z niego wywiązać. Większość szkół podejmuje te uchwały i to jest przykład dla pozostałych – podkreśla Michał Siek.

Kurator podkreślił, że szkoły mogą liczyć na pomoc w przypadku sytuacji, gdzie zespoły nadzorujące przebieg egzaminów będą niepełne.

– Będziemy pośredniczyć i pomagać w tym aby wszystkie zespoły były kompletne. W organizacji egzaminów ustnych też można pomóc. Wierzymy głęboko w to, że wszystkie egzaminy odbędą się o czasie i niepotrzebne będą żadne inne ruchy – podsumował kurator oświaty.

Ile osób powinno zdać maturę w maju 2019?

Dodajmy, że na Opolszczyźnie jest 104 szkoły, w których powinna odbyć się matura. Maturzystów zgłoszonych do egzaminu jest przeszło 7800, natomiast prawie 6200 zdaje ją po raz pierwszy.

Ilu nauczycieli strajkuje w Opolu 25 kwietnia?

Jak podaje, Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta Opola, w strajku uczestniczy w czwartek (25 kwietnia) blisko 89% jednostek oświatowych Miasta Opola.

W akcji strajkowej nie uczestniczy 9 przedszkoli (4 nie podjęły akcji strajkowej, a 5 ją zakończyło), natomiast strajkuje 100% szkół i pozostałych placówek oświatowych. Według danych, zebranych w godzinach porannych, sytuacja przedstawia się następująco:

  1. Przedszkola:

Strajkuje 75% przedszkoli (w tym 1 przedszkole w strajkujących 2 zespołach szkolno – przedszkolnych). W 27 strajkujących placówkach jest 821 dzieci (na 3177 zapisanych w tych placówkach). Najwięcej, bo 101 dzieci jest w PP54 i w PP24 jest 88 dzieci. W przedszkolach nr 44 i 55 jest 50 – 55 dzieci, w przedszkolach nr 3, 8, 29 jest 40 – 41 dzieci, w przedszkolach nr 2, 30, 51 jest 31 – 39 dzieci, w przedszkolach nr 14, 18, 21, 28, 37, 43 i 61 jest 20-27 dzieci, w przedszkolach nr 6, 16, 25, 26, 33, 38, 46 jest 4 – 19 dzieci. Tylko w przedszkolu nr 53 (specjalne) nie ma dziś dzieci. Dziećmi opiekują się dyrektorzy, wicedyrektorzy i nauczyciele (80 osób), a także osoby z zewnątrz (studenci pedagogiki: 8 osób w PP2 i 2 w PP26).

  1. Szkoły podstawowe:

Strajkuje 100% szkół podstawowych. W 23 szkołach – na 8287 uczniów – jest dziś 126 dzieci. Uczniowie, którzy przyszli do szkół, mają zapewnioną opiekę w świetlicach szkolnych. W 4 szkołach jest 16-23 uczniów: psp 5, 14, 29 i 31; w 14 szkołach jest 1 – 9 uczniów. W pozostałych 5 szkołach nie ma uczniów. Obecni w szkołach to dyrektorzy, wicedyrektorzy i nauczyciele i 1 asystent (162 osoby).

  1. Szkoły ponadgimnazjalne:

W dniu dzisiejszym 100% szkół ponadgimnazjalnych uczestniczy w strajku. W szkołach jest 437 uczniów, w tym 376 osób uczestniczy w zajęciach dydaktycznych a dla 61 zorganizowano inne formy zajęć i opieki. Najwięcej uczniów jest w ZSO, ZSO I, ZSO II, ZSZ IV, ZSEl. i ZSTiO (40-80 uczniów). W 4 szkołach jest 4-27 uczniów (ZSM, ZSZ Staszic, ZSEk., ZSB). W 5 szkołach nie ma uczniów (ZPPKP, PLO VI, PLO VIII, PLO IX, ZSPrymas). Obecni w szkołach to dyrektorzy, wicedyrektorzy i nauczyciele (220 osób).

  1. Placówki oświatowe (MDK, MOS, MPPP, MODN, ZPO)

100% placówek oświatowych uczestniczy w strajku. Nie ma w nich żadnych wychowanków, jest 11 osób, które mogłyby sprawować ewentualną opiekę.

  1. Na 15 szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Opole, w 2 nie ma jeszcze w tym roku maturzystów (PLO nr VIII i PLO nr IX). Do tej chwili klasyfikacji maturzystów dokonano w 9 szkołach (ZSO, ZSO nr I ZSO nr II, ZSEl., ZSTiO, ZS Prymas, PLO nr VI, ZSB, ZPPKP), pozostają 4 szkoły, w których nie przeprowadzono jeszcze klasyfikacji (ZSEk., ZSZ Staszic, ZSZ nr IV, ZSM).
Strajk nauczycieli 2019. Opolski kurator oświaty: „Wierzymy, że wszystkie egzaminy maturalne się odbędą” [WIDEO]

Michał Siek, opolski kurator oświaty. / fot. Anna Konopka

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.