„Strategia Opolskie 2030” to dokument ważny nie tylko dla władz regionu. Głos mieszkańców, osób tu pracujących, studiujących, prowadzących działalność gospodarczą i wszystkich innych, którzy w jakikolwiek sposób są związani z regionem opolskim, ma znaczenie. Wszelkie opinie i uwagi można zgłaszać do 30 kwietnia br.
Dokument ten i wszystkie związane z nim opracowania, także formularz do uwag, dostępny jest tutaj: https://www.opolskie.pl/2021/03/strategia-opolskie-2030/
– Jeśli maja państwo jakieś uwagi prosimy o maile na adres urzędu marszałkowskiego umwo@opolskie.pl albo na mój adres bezpośredni: marszalek@opolskie.pl – zachęcał marszałek Andrzej Buła na konferencji prasowej.
Konsultacje społeczne rozpoczęła konferencja z udziałem samorządowców i osób zaangażowanych w życie społeczno-gospodarcze województwa.
– Strategia to najważniejszy dokument dla przyszłości województwa. Mówimy w niej o cenionej jakości życia jako naszym planie na lepszą przyszłość – mówił Buła. -Tę jakość życia rozumiemy wieloaspektowo – od troski o rodzinę, miejsca pracy i czas wypoczynku. To nasz plan na lepszą przyszłość całego regionu. Dzięki takim planom, zapisanym najpierw w poprzedniej strategii, a potem w unijnym programie regionalnym, mogliśmy w regionie zrealizować wiele projektów z pomocą unijnych funduszy. Teraz przed nami szansa na realizację kolejnych projektów i na kolejny zastrzyk finansowy z Unii Europejskiej, ale także na pieniądze rządowe. Jednym z warunków, by móc z nich korzystać, jest dobre zaplanowanie działań na najbliższe lata. Dlatego zapraszamy do konsultacji wszystkich mieszkańców regionu, zarówno podczas spotkań tematycznych, jak i subregionalnych, ale także przez zapoznanie się z tekstem tego dokumentu i zgłaszaniem uwag przez udostępniony przez nas formularz, dostępny obok strategii. – wyjaśniał marszałek.
W Strategii Opolskie 2030 ujęte zostały cele i kierunki działania, aby region rozwijał się dynamicznie, harmonijnie i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Strategia to dokument niezbędny do skutecznego pozyskiwania funduszy unijnych i wydatkowania środków na rozwój. Jej zasięg czasowy sięga 2030 roku i obejmuje najnowszą perspektywę finansową Unii Europejskiej.
Strategia Opolskie 2030 składa się z dwóch podstawowych części. Pierwsza to wnioski z tzw. diagnozy, czyli charakterystyka województwa w trzech obszarach: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Opisuje także mocne i słabe strony regionu oraz szanse i zagrożenia, z którymi musimy się zmierzyć (tzw. analiza SWOT). Natomiast druga część strategii zawiera opis celów strategicznych oraz służących ich realizacji celów operacyjnych wraz z kierunkami działań.
Trzy cele strategiczne :
- Człowiek i relacje;
- Środowisko i rozwój;
- Silna gospodarka;
zawierają tzw. Opolską 11-tkę, czyli jedenaście celów operacyjnych oraz odpowiednie do ich osiągniecia kierunki działań. Co ważne – nie wyczerpują one listy przedsięwzięć, projektów i zadań, które będą podejmowane w ramach realizacji strategii.