Najpierw był pożar, a później wpis. Początkowo rejestrowali tylko pożary. Później właściwie całe życie wsi znajdowało w nich odzwierciedlenie. Strażacy wspierają lokalnych mieszkańców, uczestniczą w festynach i pokazach, i to wszystko znajdziemy w ich kronikach. Strażacy ochotnicy z wielką starannością opisują codzienne, z pozoru zwyczajne wydarzenia, ale po wielu latach mające ogromną wartość. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim wyróżniono najlepsze z nich.

W I Wojewódzkim Konkursie Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych Opole 2018 wyróżniono najlepsze kroniki, które wyszły spod pióra opolskich strażaków ochotników. Najlepsze z nich będą reprezentowały województwo opolskie na etapie krajowym konkursu, który odbędzie się pod koniec września.

Do konkursu zgłoszono 14 kronik strażackich w 32 tomach. Najwięcej zgłoszeń, bo aż osiem, wpłynęło z powiatu oleskiego (Bodzanowice, Chwiły, Cieciułów, Dalachów, Gorzów Śląski, Mostki, Radawie, Rudniki). Zgłoszono także trzy kroniki z powiatu strzeleckiego (Grodzisko, Kadłub oraz Warmątowice). Dwa zgłoszenia pochodziły z powiatu nyskiego (Dziewiętlice, Przełęk). Wpłynęła także jedna kronika z powiatu krapkowickiego (Ściborowice).

Celem konkursu jest pokazanie kronikarskiego dorobku ochotniczych straży pożarnych województwa opolskiego. Kroniki dokumentują historię i działalność jednostek oraz wiele wydarzeń z życia lokalnych społeczności. Kronikarze poświęcający swój czas na dokumentowanie historii pożarnictwa wykonują dobrą pracę, utrwalając dzień współczesny dla potomnych. Wyróżnione kroniki zostaną zgłoszone do konkursu ogólnopolskiego.

Żal tylko, że z powiatu opolskiego żadnych kronik nie było.

Pierwsze miejsce zajęła OSP Przełęk (powiat nyski), II miejsce OSP Cieciułów (powiat oleski), III natomiast OSP Grodzisko (powiat strzelecki).

Nagrodę specjalną Dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu otrzymali autorzy Kroniki Ochotniczej Straży Pożarnej w Radawiu (gmina Zębowice, powiat oleski).

Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego OSP RP pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i przy wsparciu samorządu województwa opolskiego. Warto dodać, że w całym województwie opolskim działają 532 jednostki OSP, które skupiają prawie 20 tys. ochotników.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.