Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadłubie Turawskim zbierają ornaty dla Kościoła św. Krzyża w Iwano-Frankiwsku w archidiecezji lwowskiej. Tamtejszym księżom brakuje szat liturgicznych.

– Idea  zbierania ornatów powstała przy okazji zbiórki sprzętu dla strażaków na Ukrainie. Odwiedziliśmy znajomego księdza, który podał nam ten pomysł – wyjaśnia Andrzej Latusek, naczelnik OSP w Kadłubie Turawskim. – Rozpoznaliśmy temat i okazało się, że jest taka potrzeba. Są na Ukrainie parafie rzymsko-katolickie, które mają jeden, dwa ornaty. W tych parafiach lokalizuje się mniejszość polska.

Zbiórka ornatów odbywa się we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego i Urzędem Gminy w Turawie. – Całą akcję koordynuje Kuria Diecezjalna w Opolu, która pośredniczy między nami, a parafiami. Księża chętni do przekazania szat liturgicznych mogą dać znać nam albo kurii. Przyjedziemy do parafii i odbierzemy ornaty. Kiedy zbierzemy wystarczającą ilość, wyślemy je na Ukrainę – tłumaczy naczelnik OSP.

Ornaty z Kościoła św. Krzyża trafią do tych parafii w archidiecezji lwowskiej, w których są najbardziej potrzebne. – Na dzień dzisiejszy zebraliśmy koło stu ornatów. W piątek odebraliśmy kolejne z Kościoła Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu – mówi Andrzej Latusek.

Akcja będzie trwać do odwołania. Dotychczas do zbiórki przyłączyło się sześć parafii. Są to parafia Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu, Matki Boskiej Anielskiej w Przyworach, parafia św. Tomasza Apostoła w Kietrzu, Matki Bożej w Raciborzu, parafia Włodary i w Nowej Cerekwi.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze