Dziś (30 listopada) strażacy z jednostek województwa opolskiego, mogli dokładnie przyjrzeć się wyposażeniu oraz systemom zabezpieczeń samochodów elektrycznych i hybrydowych. Szkolenie odbyło się w salonie samochodowym Ford, należącym do grupy BCH Chwaliński. 

Strażacy przyglądali się samochodom elektrycznym – szkolenie z ratownictwa technicznego

Grupa samochodowa BCH Chwaliński udostępniła wiedzę oraz możliwości serwisowe swoich marek: Ford, Opel, Suzuki i Fiat, w kontekście samochodów elektrycznych i z napędem hybrydowym. Strażacy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy w zakresie funkcjonalności, wyposażenia oraz mechanizmów instalowanych w tych pojazdach.

Samochody elektryczne są o tyle specyficzne, że tutaj ogromnym wyznacznikiem skuteczności działań jest czas. Mówimy w końcu o rozbudowanej instalacji elektrycznej, w której może dojść do zwarcia. Chcemy pokazać strażakom gdzie znajdują się poszczególne zabezpieczenia oraz w jaki sposób można szybko je odłączyć by go uniknąć – mówi Maria Ciołeszyńska, dyrektor marketingu grupy BCH Chwaliński.

Dzisiejsza wizyta w salonie odbyła się w ramach specjalnego szkolenia realizowanego przez KSRG. Jak tłumaczy st. asp. Janusz Dybek, szkolenie z ratownictwa technicznego w zakresie podstawowym trwa 5 dni. Obejmuje etap teoretyczny i praktyczny, ostatniego dnia odbywa się egzamin, gdzie podczas pozorowanej akcji ratowniczej, strażacy muszą wykonać poszczególne elementy z zakresu działań ratownictwa technicznego.

Dziś, jesteśmy w salonie Forda, gdzie mamy możliwość obejrzenia samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. Skupiliśmy się na tym by pokazać strażakom jak najwięcej nowych systemów i alternatywnych źródeł zasilania pojazdów. Uczestnicy szkolenia mogą zobaczyć samochody oraz skonsultować się z serwisantem, który omawia poszczególne zabezpieczenia i elementy, mogące stanowić zagrożenie w czasie zdarzenia oraz sposoby ich dezaktywacji. To bardzo przydatna wiedza, zwłaszcza, że systemy zabezpieczeń instalacje i sposoby dezaktywacji źródeł napięcia zwłaszcza w instalacjach wysokonapięciowych różnią się w zależności od marki samochodu co stanowi problem w czasie prowadzenia działań ratowniczych z udziałem sam. z napędem elektrycznym. mówił st. asp. Janusz Dybek, Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej Komendy Wojewódzkiej w Opolu.

Po zdanym egzaminie strażacy będą prowadzić zajęcia z doskonalenia zawodowego w zakresie ratownictwa technicznego w swoich macierzystych jednostkach.

To wszystko jest dla nas nowe i bardzo interesujące, chcemy być na bieżąco z rozwiązaniami i systemami, które wchodzą na rynek. Dziś mieliśmy okazję zobaczyć to wszystko od środka, co jest  niezwykle przydatne i pokazuje jak należy zachowywać się podczas zdarzeń drogowych z udziałem tego typu pojazdów. W szkoleniu, zarówno w naszym Ośrodku jak i tutaj, biorą udział strażacy z jednostek całego województwa – dodaje kpt. Mirosław Wróbel, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Szkolenie odbywało się w ramach współpracy Grupy BCH Chwaliński z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej. To już trzecia taka wizyta strażaków w salonie, a następne planowane są wiosną przyszłego roku.

Wszystkich strażaków zapraszamy do naszych serwisów, gdzie chętnie podzielimy się naszą wiedzą w zakresie samochodów elektrycznych, z napędem hybrydowym, ale też innych. Poza wiedzą naszych mechaników, strażacy otrzymują również specjalne karty pojazdów, gdzie dokładnie są rozrysowane wszystkie systemy zainstalowane w modelach marek naszej grupy. Z przyjemnością włączamy się w  projekty związane z edukacją, a tym samym zwiększeniem bezpieczeństwa w podróży, które jako dealer samochodowy cenimy nade wszystko. Chcemy by nasi Klienci mieli pewność, że strażacy będą potrafili szybko i w odpowiedni sposób zareagować, w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem samochodów naszych marek – mówi Maria Ciołeszyńska, dyrektor marketingu grupy BCH Chwaliński.

*Materiał partnerski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie