Minutą ciszy rozpoczęli styczniową sesję radni opolskiego sejmiku. Uczcili w ten sposób pamięć ofiar obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau w 80. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu.

Styczniowa sesja – tradycyjnie – porządkowa

Posiedzenie poświęcone było głównie sprawom budżetowym i powołaniu rad społecznych wojewódzkich placówek ochrony zdrowia. Radni podjęli uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa i zmiany budżetu Województwa Opolskiego na 2025 rok. Najważniejsza z nich dotyczy wprowadzenia do budżetu projektu Europejskiego Budżetu Obywatelskiego, finansowanego z programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021-2027”. Realizacja projektu rozpocznie się w tym roku, a kwota przeznaczona w 2025 na ten cel to ponad 5,7 mln zł.

– To sesja robocza, porządkowa – mówił przewodniczący sejmiku Rafał Bartek.

Radni, porządkując sprawy formalne, wyrazili zgodę na sprzedaż w trybie bezprzetargowym gruntów dwóch nieruchomości na rzecz jej użytkowników wieczystych – Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu i Teatru im. Jana Kochanowskiego. – Chodzi o to, żeby nie tworzyć fikcji – wyjaśniał marszałek Szymon Ogłaza. – Dotychczasowe użytkowanie wiązało się z pewną opłatą na rzecz województwa z tym, że pieniądze na nią pochodziły z budżetu województwa…

Po długich konsultacja radni powołali składy rad społecznych wojewódzkich jednostek ochrony zdrowia. Nowe rady będą działać w ośmiu jednostkach. Przypomnijmy – rady społeczne działają w podmiotach leczniczych, które nie są spółkami, są organami inicjującymi i opiniodawczymi podmiotu tworzącego oraz organem doradczym szefa podmiotu.

Radni powierzyli także kilku samorządom lokalnym realizację zadań w ramach tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. I tak Powiat Nyski będzie realizował projekt pn. „W jedności siła – organizacja wyjazdów edukacyjnych, kulturalnych oraz imprezy kulturalnej dla mieszkańców Powiatu Nyskiego i Brzeskiego” oraz drugi projekt – „Lokalni – Aktywni – wspólne spędzanie czasu – bezpieczeństwo – rywalizacja – integracja mieszkańców Gminy Nysa”. Dwie gminy natomiast zrealizują projekty muzyczne – Gmina Prószków zadanie „Muzyka łączy pokolenia”, zaś Gmina Walce – zadanie „Opolska Dziecięca Orkiestra Dęta – rozwijamy nasze talenty”.

Styczniowa sesja – tradycyjnie – porządkowa

Fot. melonik, UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.