Powiat Nyski ogłosił nabór na stypendia dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025, w uczelni mającej siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Samorząd województwa już piąty rok udziela takich stypendiów w wysokości 2 tysięcy złotych brutto. Powiat nyski daje dwa i pół.
Stypendium może być przyznane na okres od 9 do 27 miesięcy, tj. na okres 9 miesięcy w każdym roku akademickim przypadającym na łączny okres przyznania stypendium (od dnia 1 października danego roku kalendarzowego do dnia 30 czerwca następnego roku kalendarzowego), nie dłużej jednak niż do dnia zakończenia studiów przez studenta.
Stypendium może być przyznane osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:
– jest studentem IV, V lub VI roku kształcącym się na kierunku lekarskim,
– nie powtarza roku, na który ubiega się o przyznanie stypendium,
– nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów w okresie, na który ubiega się o przyznanie stypendium,
– zobowiąże się do odbycia stażu i podjęcia pracy w podmiocie leczniczym, którego podmiotem tworzącym jest Powiat Nyski, który udziela świadczeń medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, na okres pracy odpowiadający okresowi pobierania stypendium, liczony w pełnych latach, po uzyskaniu pełnego prawa wykonywania zawodu, nie później niż 10 miesięcy po jego uzyskaniu,
zobowiąże się do dokonania wyboru specjalizacji lekarskiej, która jest deficytowa w podmiocie leczniczym, w którym podejmie zatrudnienie.
Wysokość stypendium wynosi: 2 500 złotych brutto miesięcznie.
Stypendium przysługuje tylko w czasie trwania studiów.
– Nysa bardzo potrzebuje lekarzy – uważa nyski starosta Daniel Palimąka. – Dziś pożegnaliśmy wszystkich pracowników wojskowego szpitala polowego, którzy przez ostatnie tygodnie nieśli pomoc mieszkańcom powiatu nyskiego. To wyjątkowe wydarzenie było doskonałą okazją, aby wspólnie podsumować funkcjonowanie szpitala oraz wyrazić szczere podziękowania za nieocenioną pomoc.
Palimąka podziękował za pełną zaangażowania pracę w organizację i prowadzenie szpitala polowego w Nysie w trudnym okresie walki ze skutkami powodzi, podziękował za zapewnienie mieszkańcom powiatu poczucia bezpieczeństwa i ciągłości opieki zdrowotnej, w czasie gdy doświadczony powodzią nyski szpital nie był w stanie funkcjonować.
Podziękowały także dzieci z Przedszkola nr 1, które przygotowały dla żołnierzy wyjątkowe laurki, pełne rysunków i ciepłych słów.
Przypomnijmy: 19 września br., na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej, w ramach trwającej operacji wojskowej „Feniks”, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP, utworzył w Nysie wojskowy szpital polowy. W jego organizację zaangażowane zostały siły 2 Wojskowego Szpitala Polowego z Wrocławia, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 10 Brygady Logistycznej w Opolu, 116 Szpitala Wojskowego z Opola. Szpital polowy w Nysie od pierwszych dni świadczy całodobową pomoc medyczną stając się częścią systemu ochrony zdrowia. W trakcie miesiąca funkcjonowania w szpitalu przyjęto ponad 1000 pacjentów.
W Nysie na terenach niezalewowych ma być wybudowany nowy szpital. inwestycja ma wsparcie ministry Izabelli Leszczyny i ministra Tomasz Siemoniaka. Rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem harmonogramu robót.
Starostwo nie zasypia gruszek w popiele. Wczoraj, podczas posiedzenia Zarządu Powiatu w Nysie podjęto decyzję o zakupie dwóch pełno wyposażonych ambulansów kontenerowych. Pojazdy trafią do Nysy i Głuchołaz. – Zakup znacznie przyczyni się do zapewnienia szybszej i efektywniejszej pomocy w nagłych przypadkach- uważa starosta. Całkowity koszt tej inwestycji wyniesie 2 400 000 zł.
Fot. Starostwo Nyskie