Zespół wokalny Triolki z PSP w Luboszycach nie pierwszy raz stawał do konkurencji konkursowych Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. A. Dygacza „Śląskie Śpiewanie”. W tegorocznej XXV jubileuszowej edycji zdobył III miejsce w swojej kategorii.

Zważywszy na to, że była to najliczniej oblegana kategoria, tak wysokie miejsce cieszy tym bardziej. Uczniowie klas II–VI zaśpiewali piękną łubniańską gwarą balladę o niewidomym łowcarysku, który w cudowny sposób, za sprawą Paniynki Maryji, odzyskał wzrok. Zaśpiewali również żartobliwą piosenkę o łozpustnym (niegrzecznym) koziołecku.

Nie był to jedyny luboszycki akcent w „Śląskim Śpiewaniu”. Do finału Przeglądu w Koszęcinie zakwalifikował się również (podczas eliminacji rejonowych dla województwa opolskiego) zespół Musica Viva, wielokrotnie nagradzany we wcześniejszych latach. W jego skład wchodzą uczniowie klas gimnazjalnych (niegdyś Publiczne Gimnazjum w Biadaczu) PSP w Luboszycach. Obydwa zespoły przygotowała Gabriela Dworakowska.

Warto wspomnieć również, że jeszcze jeden wykonawca zdobył wysokie, III miejsce. Zajęła je solistka Maria Nalewaja, która wykonała dwie pieśni: „Zytko, mojy zytko” oraz „Ej, Jaśku, Jaśku, cołrne łocka mołs”. Pieśni ciekawie zabrzmiały w aranżacji na saksofon (Maria), skrzypce (G. Dworakowska) i akordeon (Maksymilian, brat Marii). Solistka reprezentowała Łubniański Ośrodek Kultury, a przygotowała ją instruktorka muzyki, Gabriela Dworakowska.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie