Zespół Kupskie Echo pod kierownictwem Agnieszki Ślusarczyk zdobył II nagrodę w kategorii a cappella na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim.

Podczas wydarzenia, które odbyło się w weekend 27-28 lipca wystąpiło 18 artystów: zespołów, solistów z Polski i Niemiec. „Kupskie Echo” zajęło drugie miejsce w kategorii a cappella (styl muzyczny polegający na wykonywaniu przez chór utworów wielogłosowych bez instrumentów).

Kupskie Echo. Sukces zespołu na międzynarodowym festiwalu w Kamieniu PomorskimZespół Kupskie Echo powstał w 1995 roku. Na początku grupa występowała pod nazwą „Wesołe Mamulki”. Kierownikiem artystycznym jest Agnieszka Ślusarczyk – dyrygent i manager kultury oraz współpracujący Przemysław Ślusarczyk – dyrygent, kompozytor, manager kultury.

– Każdy zespół prezentował trzy utwory ludowe, w tym jeden dawny, a dwa skomponowane współcześnie. Kupskie Echo przygotowało na tę okazję trzy utwory a cappella: „Pado drobny descyk”, pieśń tradycyjną oraz „Wianeczek” i „Nie chcę cię Jasieńku” – utwory do których słowa i muzykę napisał Przemysław Ślusarczyk – opowiada Agnieszka Ślusarczyk.

Kupskie Echo z koncertem na plaży

Trasę koncertową po wybrzeżu zespół zakończył koncertem na plaży w Łukęcinie na zaproszenie sołtysa z Łukęcina.
– Tu już dominował letni, lekki w odbiorze repertuar, m.in. opracowania utworów w języku niemieckim: „Die Antwort weiss ganz allein der Wind”, „Viva Espana” oraz w gwarze śląskiej „Dzieweczko ze Śląska”. Publiczność świetnie się bawiła. Był to pierwszy tego typu koncert zespołu w tak nietypowej scenerii, przy akompaniamencie szumu morza – podkreśla Agnieszka Ślusarczyk.
Koncert ten został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach projektu „Wsparcie działalności zespołów artystycznych Towarzystwa Spoleczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w roku 2019”.

Kupskie Echo występuje przede wszystkim w swojej rodzinnej miejscowości podczas imprez i uroczystości kościelnych. Zespół koncertuje na terenie województwa opolskiego i poza jego granicami. Występował na Ukrainie i w Niemczech. Jego działalność jest finansowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Wyjątkowe urodziny przed nimi

Dodajmy, że w przyszłym roku we wrześniu Kupskie Echo świętuje 25-lecie działalności.

– Na pewno będzie oryginalnie i interesująco. Już dzisiaj zapraszamy na swój jubileusz do Kup – cieszy się dyrygentka.

Więcej o zespole na: www.kupskie-echo.art.pl

Fot. Agnieszka Ślusarczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie