Dlaczego warto uczyć dzieci korzystania z nowoczesnych technologii? Czy programowanie nie może odbywać się bez użycia tabletu, czy komputera?
Wychodząc temu naprzeciw uczymy dzieci jak bezpiecznie i pożytecznie korzystać z urządzeń cyfrowych, tak samo jak uczymy je pisania i czytania. W niedalekiej przyszłości będziemy traktować umiejętność programowania na równi z umiejętnościami pisania i czytania. Właściwie już teraz nie wystarczy posiadanie umiejętności interakcji z nowymi technologiami, trzeba umieć je samemu tworzyć -podkreśla Justyna Gladys autorka innowacji realizowanej w Publicznym Przedszkolu w Chrościcach. To, co dla nas–dorosłych–jest nową technologią, dla dzieci jest „naturalnym elementem krajobrazu”-dodaje.
Zadaniem wychowawców, rodziców jest ustrzec dzieci przed negatywnymi skutkami korzystania z tzw. elektroniki, ale nie przed samą technologią. Jednym ze sposobów jest nauka programowania dla najmłodszych.
Jak słusznie podkreśla Justyna Gladys-Kontakt z nowymi technologiami jest narzędziem, które ułatwia nam zdobywanie informacji, naukę oraz rozrywkę. „Tablet jest dziś częścią piórnika”–to pokazuje, że tablet czy komputer nie jest przedmiotem samym w sobie, na którym powinniśmy być skupieni, ale uzupełnieniem naszego codziennego życia. To nie człowiek ma być oddanym technologii. Trzeba kształtować takie nawyki, żeby ją umiejętnie wykorzystać do swoich celów. W takim kierunku idzie edukacja na świecie. Na tym chcemy się skupić podczas realizacji innowacji „Super programowanie na dywanie z robotem Photon”
Innowacja realizowana w Publicznym Przedszkolu w Chróścicach przyczyniła się do bezpiecznego wprowadzania dzieci w świat programowania oraz do wzrostu technologicznej świadomości dziecięcej. Ponadto przyniosła mnóstwo frajdy i dobrej zabawy, a to w przedszkolu jest najważniejsze.
fot.J.Gladys