opowiecie-info

Kapitan Lechii Flávio Paixão podniósł wywalczone trofeum jako pierwszy   © Tomasz Chabior

Lechia Gdańsk nie pozostawiła złudzeń Piastowi Gliwice i pokonując go 3-1, zdobyła Superpuchar Polski 2019 – drugie trofeum w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Na początku maja gdańszczanie triumfowali także w Pucharze Polski, a dziś pewnie pokonali w Gliwicach miejscowego Piasta, czyli aktualnego Mistrza Polski. To drugi w historii Superpuchar Polski, który zdobyła Lechia – poprzednim razem biało-zieloni dokonali tego podczas pierwszej edycji imprezy, czyli w 1983 roku.

Gliwiczanom wygrana w minionym sezonie w Ekstraklasie musi jak dotąd wystarczyć, ale wciąż mają oni szanse na awans do Ligii Mistrzów – w środę zagrają rewanż pierwszej rundy kwalifikacji do najważniejszych rozgrywek Starego Kontynentu, a ich rywalem będzie białoruskie BATE Borysów.

Pewne zwycięstwo w Gliwicach

Od samego początku mecz układał się dla gdańszczan w wymarzony sposób – wynik już w 2. minucie otworzył Lukáš Haraslín. Skrzydłowy Lechii doskonale zachował się na 4. metrze i pewnym uderzeniem nie dał Jakubowi Szmatule najmniejszych szans na obronę.

Choć podrażniony utratą gola Piast ruszył do ataku i chciał odrabiać straty, to Lechia okazała się skuteczniejsza. Zdobywca Pucharu Polski poszedł za ciosem i od 21. minuty prowadził już 2-0 – wszystko za sprawą błędu Szmatuły. Bramkarz „wypluł” piłkę, którą przejął Maciej Gajos. Ten wycofał ją do Jarosława Kubickiego, który z około 16 metrów posłał ją do siatki.

Po przerwie kibice na stadionie przy ul. Stefana Okrzei zobaczyli kolejne dwa trafienia. Pierwszego gola w 48. min zdobyli Lechiści, a drugi raz na listę strzelców wpisał się Lukáš Haraslín. Drużyna z Trójmiasta prowadziła przez 20 minut – po tym czasie jedynego gola dla Piasta ustrzelił Patryk Sokołowski.

Superpuchar, czyli pojedynek mistrzów

Mecz o Superpuchar Polski organizowany jest na stadionie Mistrza Polski około tydzień przed startem Ekstraklasy i rozpoczyna sezon piłkarski w kraju. Spotkania o to trofeum odbywają się od 1983 roku, ale z różnych względów nie rozegrano ich w latach 1984-1986, 2003, 2005 i 2013.

O Superpuchar co roku rywalizują aktualny Mistrz Polski (triumfator Ekstraklasy – najwyższego szczebla rozgrywkowego w Polsce) i ostatni zwycięzca Pucharu Polski. Jeżeli jednak zwycięzcą rozgrywek ligowych i pucharowych jest ta sama drużyna – o Superpuchar walczy z nią pokonany finalista Pucharu Polski.

Piast grę o Superpuchar zagwarantował sobie wygrywając rywalizację w Ekstraklasie i tym samym zdobywając Mistrzostwo Polski. Natomiast Lechia o trofeum mogła walczyć dzięki zwycięstwu w Pucharze Polski – gdańszczanie pokonali w finale rozgrywek, który odbył się 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie, Jagiellonię Białystok 1-0.

Piast Gliwice – Lechia Gdańsk 1-3 (0-2)

Bramki: 2. Haraslín (0-1), 21. Kubicki (0-2), 48. Haraslín (0-3), 68. Sokołowski (1-3)

Piast: Szmatuła – Mokwa, Huk, Czerwiński, Kirkeskov – Badia, Milewski, Hateley (62. Sokołowski), Holubek (46. Valencia) – Felix (83. Konczkowski) – Parzyszek (62. Aquino). Trener: Waldemar Fornalik.

Lechia: Kuciak – Fila, Maloca, Augustyn, Mladenović – Łukasik, Gajos (73. Makowski), Kubicki – Haraslin (66. Peszko), Paixao (59. Sobiech), Udovicić. Trener: Piotr Stokowiec.

Żółte kartki: 93. Valencia – 62. Augustyn, 64. Udovicić, 73. Fila, 77. Kubicki

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Widzów: 6 761