Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe Institut w Krakowie zapraszają na warsztaty pt.: „Świadkowie czasu, jako żywa historia. Zeitzeugen – die lebendige Geschichte”.
Będzie to piąta edycja projektu historii mówionej, gdzie głos oddawany jest zwykłym ludziom, opowiadającym o własnych przeżyciach i doświadczeniach. O tym jak ważne jest krzewienie historii nie trzeba nikomu przypominać.
Powstała specjalna strona internetowa www.e-historie.pl która daje możliwość przesłuchania nagranych opowieści osób, które tę historię przeżyły.
Na stronie www.e-historie.pl czytamy: „Celem projektu jest organizacja warsztatów dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego i opolskiego, dotyczących przeprowadzenia kreatywnych zajęć z dziećmi i młodzieżą. Wstępem do warsztatów jest przedstawienie metody „oral history”, następnie trener omówi funkcje oraz merytoryczny zakres strony internetowej www.e-historie.pl. W fazie końcowej zostanie przedstawione zastosowanie i praktyczne wykorzystanie materiałów na zajęciach oraz korzyści, jakie płyną z stosowania takiej metody pracy”.
W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie jednodniowych warsztatów w języku polskim.
Termin: 25 października (piątek) 2013 roku, godz. 12:00 -19:00
Miejsce: Siedziba Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2 w Opolu
Prowadzącymi będą: dr Bernard Linek, adiunkt w Państwowym Instytucie Naukowym – Instytucie Śląskim w Opolu, sekretarz naukowy redakcji "Studiów Śląskich", opiekun naukowy projektu „Archiwum Historii Mówionej”; nauczyciel historii i języka niemieckiego Janusz Berdzik oraz Grzegorz Pielak, nauczyciel historii i WOS.
UWAGA! Zgłoszenia chętnych do 21 października
Kontakt:
Menedżerka projektu: Anna Niemiec, e-mail: anna.niemiec@haus.pl, tel. 32 461 20 70, fax: 32 461 20 71.