"To, co się tutaj dzieje, jest niesamowite, co za ogrom! Ile głosów w różnych językach! Coś niewiarygodnego. Jeszcze tyle nas czeka! I jeszcze bardziej niezwykłe jest to, że my wszyscy jesteśmy tutaj razem tylko z jednego powodu. Jest nim Bóg. Uczestniczyłem już w Dniach w Diecezjach, spędziłem wspaniały czas z osobami, dla których wiara jest czymś naturalnym. To mi się podoba w waszym kraju, bo w niewielu miejscach na świecie można to zobaczyć. U was dziewięćdziesiąt procent katolików! – zachwyca się Alex Wolf z Puerto Varas w Chile.

"Właściwie nie miało mnie tutaj być, raczej tego nie planowałem. Ale rozmawiałem o tym z Bogiem na modlitwie i kiedy byłem na wakacjach, zadzwonił do mnie ksiądz z mojej parafii i powiedział mi: „Wiesz co, myślę, że powinieneś pojechać”. Wtedy się zdecydowałem. Jak dotąd bardzo mi się podoba i ani przez chwilę nie żałowałem, wręcz przeciwnie" – zwierza się Daniel Kaczmarek z Chicago.

Myślę, że właśnie takie wypowiedzi młodych ludzi przybyłych z całego świata wystarczą, aby poczuć to, co dzieje się w sercach ludzi obecnych w Krakowie. Zapoznajmy się ze słowem kardynała Stanisława Dziwisza do pielgrzymów przybyłych na Mszę św. otwarcia Światowych Dni  Młodzieży

Drodzy młodzi Przyjaciele!

Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat.

Czekaliśmy od dnia, w którym Papież Franciszek ogłosił w Rio de Janeiro, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce – w Krakowie. Cieszymy się z obecności kardynała i delegacji z Rio de Janeiro. Dziękuję Wam, ze przybyliście tu do nas, żeby przekazać nam radość ŚDM.

Zegar umieszczony na fasadzie Bazyli Mariackiej w sercu historycznego Krakowa odmierzał dni, godziny, minuty i sekundy dzielące nas od chwili, którą teraz przeżywamy.

Ale ważniejszy zegar, rejestrujący myśli i uczucia w naszych sercach, przygotowywał nas duchowo do rozpoczynającego się dziś spotkania młodych uczniów Mistrza z Nazaretu z całego świata.

Przybyliście ze wszystkich kontynentów i narodów, ze wschodu i zachodu, z północy i południa naszego globu. Przynieśliście ze sobą wiele doświadczeń. Nosicie w sobie wiele pragnień. Mówicie wieloma językami. Ale od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii. To język miłości. To język braterstwa, solidarności i pokoju.

Witam was wszystkich bardzo serdecznie w mieście Karola Wojtyły – świętego Jana Pawła II. On w tym mieście dorastał do służby Kościołowi, i stąd wyruszył na drogi świata, by głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa. Witam was w mieście, w którym w sposób szczególny przeżywamy tajemnicę i dar Bożego Miłosierdzia.

Cari amici – benvenuti a Cracovia!
Dear friends – welcome to Cracow!
Chers amis – bienvenus a Cracovie!
Liebe Freunde – herzlich willkommen in Krakau!
Queridos amigos – bienvenidos a Cracovia!
Дорогие Друзья! Добро пожаловать в Краков!
Witam i pozdrawiam wszystkich kardynałów, arcybiskupów i biskupów tak licznie zgromadzonych w Krakowie, na tych Błoniach uświęconych już przez Jana Pawła II, poświęconych przez Benedykta XVI i będą uświęcone obecnością obecnego Papieża Franciszka. Witam bardzo serdecznie oficjalną delegację Patriarchatu Moskiewskiego z Metropolitą na czele. Witam serdecznie kapłanów koncelebrujących tę Mszę świętą, otwierającą Światowy Dzień Młodzieży 2016 w Krakowie. A wraz z wami wszystkimi, uczestnikami tej Eucharystii, kieruję pozdrowienia do młodzieży całego świata i do wszystkich ludzi dobrej woli. Chcemy wszystkim powiedzieć, że pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu. Módlmy się, aby doszła do głosu prawda, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, bo jesteśmy dziećmi jednego Boga. W miłosiernym Sercu Boga jest miejsce dla  wszystkich!

Modlimy się w tej Mszy Św. za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych w ostatnim czasie. Módlmy się za kapłana, który poniósł dzisiaj śmierć, i to podczas sprawowania Eucharystii we Francji.

Siostry i bracia, otwórzmy nasze serca na przyjęcie słowa Bożego i daru Eucharystii. Niech pośrodku nas stanie Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Pan, Zbawiciel świata. Powierzmy Mu wszystkie nasze myśli i uczucia, nadzieje i oczekiwania związane z rozpoczynającym się świętem wiary młodego Kościoła. W tym duchu rozpoczynamy Eucharystię.

Źródło: Kraków 2016

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info