W związku z pęknięciem tamy w Stroniu Śląskim, zrzut wody z Jeziora Nyskiego zwiększy się z obecnych 600 m3/s do 1000 m3/s. Sytuacja pełna jest takich niespodziewanych wydarzeń – poinformowało Starostwo Powiatowe w Nysie.

Internauci uważają, że można się było tego spodziewać. Wielokrotnie monitowali, żeby wcześniej rozpocząć opróżnianie nyskiego zbiornika, ale jego zarządca nie chciał tego słuchać.

900 było w 97 teraz 1000. I gdzie te mądrale które mówiły że jestem debilem bo pisałem że zbiornik powinien być pusty !!!! Tak właśnie pusty na nieprzewidywalne sytuację !!! A teraz płacz bo 1000 będzie zrzut i zaleje Nysę !!! – pisze jeden z nich.

O opróżnienie nyskiego zbiornika pytano także podczas narady z Donaldem Tuskiem. Nie było odpowiedzi. Nie wiadomo jeszcze czy Nysa ucierpi.

Wały przerwane. Służby nie są w stanie określić siły i kierunków grożącej miastu powodzi. Generalnie określa się, że bezpiecznie powinno być „za rzeką”. Sugeruje się mieszkańcom spakować dokumenty (dowody osobiste) klucze, leki, zmienną odzież na 48h, przekąski i wodę. W związku z rosnącym zagrożeniem powodziowym władze proszę o rozważenie SAMOEWAKUACJI czyli przemieszczeniu się poza strefę zagrożenia.  Mieszkańców domów prosi się o przeniesienie się na wyższe piętra.
Nysa, ul. Lazurowa, Długosza, Orzeszkowej, 3-go Maja, Mickiewicza, Szczecińska, Krawiecka, Piłsudskiego, Zwycięstwa, Baligrodzka, Jagiellońska, Kusocińskiego, Korczaka, Komisji Edukacji, Narodowej- zamknięte  i wiele innych ulic, łącznie z rynkiem- zalane. Ewakuowano szpital.
Miejscowość Niwnica DW 411 zamknięta – zalana.
DW 407 w miejscowości Włodary zamknięta.
Droga gminna Gryżów- Lipowa zamknięta.
W miejscowości Korfantów rzeka Ścinawa Niemodlińska wyszła z koryta rzeki – zalana ul. Wyzwolenia.

Natomiast burmistrz Niemodlina informuje, że większy zrzut wody ze zbiornika nyskiego spowodować może lokalne podtopienia. – Prosimy mieszkańców Krasnej Góry, Saren Wielkich i Radoszowic o zachowanie szczególnej ostrożności i zabezpieczenia mienia i budynków. W razie potrzeby ewakuacji, punkt ewakuacyjny mieści się w Szkole Podstawowej nr 1 w Niemodlinie przy ulicy Reymonta. Prosimy o przygotowanie śpiworów, karimat, koców, poduszek i niezbędnych lekarstw oraz dokumentów i wzięcie ze sobą do punktów ewakuacyjnego. Jednocześnie informujemy, że może nastąpić problem z dostępem do wody pitnej, więc uprasza się o zabezpieczenie w wodę pitną i żywność.

Prosimy o śledzenie komunikatów zamieszczanych na stronie Urzędu Miejskiego w Niemodlinie, Facebooku oraz słuchanie komunikatów służb ratunkowych- apeluje burmistrz Niemodlina.

Tymczasem przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych:

Sytuacja meteo na Opolszczyźnie w niedzielne popołudnie

Powiat nyski:

  1. Oczyszczalnia ścieków w gminie Paczków została zabezpieczona przez pracowników WOT. Obecnie teren oczyszczalni zalany jest z obu stron.
  2. W gminie Paczków przeprowadzono ewakuację zagrożonych terenów, około 60 osób.
  3. W Głuchołazach woda przedarła się przez wały przeciwpowodziowe i zalała miasto, a także został zerwany most na DK40.

Powiat prudnicki:

  1. W związku z zagrożeniem przelania wody przez zaporę w Jarnołtówku zadysponowano 2 grupy WZZ Brzeg i WZZ Opole do wsparcia przy ewakuacji zagrożonej ludności skierowano 60 żołnierz i 2 PTS-y.

Powiat krapkowicki:

  1. Łowkowice – rozpoczęto dobrowolną ewakuację ludności, do godz. 7.10 ewakuowano łącznie 6 osób.
  2. Pietna – o godz. 6:30 rozpoczęła się akcja dobrowolnej ewakuacji mieszkańców zagrożonych domów. Sytuacja na Osobłodze z godziny na godzinę się̨ pogarsza. Stan wody rośnie.
  3. Żywocice zostały zalane.

PSP oprócz zadań prewencyjnych prowadzi działania ratownicze na obszarach objętych powodzią. PSP interweniowała 243 razy.

Utrudnienia w ruchu drogowym.

  1. Od dnia 14.09.2024 r. ok. godz. 20:00 na wys. m. Mochów (gm. Głogówek) z powodu wysokiego stanu wody w rz. Osobłodze przejazd mostem w ciągu DK40 został tymczasowo zamknięty, do odwołania.
  2. Dnia 15.09.2024 r. ok. godz. 04:50 na DK46 na wys. m. Malerzowice Wielkie (gm. Łambinowice) z uwagi na wysoki stan wody w rz. Nysa Kłodzka przejazd mostem w ciągu drogi krajowej został zablokowany, do odwołania.
  3. Od dnia 14.09.2024 r. od godz. 03:00 w gm. Otmuchów nieprzejezdne są drogi: Łąka – Kałków i Broniszowice – Śliwice.

Ponadto, odnotowano kolejne utrudnienia:

  1. Dzierżkowice (pow. głubczycki) zamknięty most na rz. Opawa,
  2. Branice, ul. Młyńska zamknięty most na rz. Opawa,
  3. Boboluszki, zamknięty most w kierunku Republiki Czeskiej
    na rz. Opawa,
  4. Nysa, zamknięta droga w kierunku Wyszków Śląski – Niwnica,
  5. Wilamowice Nyskie, Nowy Świętów zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska,
  6. Biała Nyska – Siestrzechowice zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska,
  7. Łąka Kałków zamknięta droga na rz. Widna,
  8. Nysa – Niwnica zamknięty odcinek DW 489,
  9. Wiechowice, zamknięty most na rz. Opawa,
  10. DW 417 Racławice – Klisino droga zamknięta,
  11. Siestrzechowice w kierunku Morowa, zamknięty most,
  12. Krasne Pole, droga nieprzejezdna,
  13. droga powiatowa relacji Ligota Bialska – Radostynia jest zalewana,
  14. Skrzypiec zalane drogi dojazdowe,
  15. Otmuchów, droga Broniszowice – Śliwice nieprzejezdna,
  16. Branice, Boboluszki, Dzierzkowice zamknięte przejścia graniczne
    z Czechami,
  17. Stare Olesno nieprzejezdny most.
  18. DK40 zerwany most w m. Głuchołazy.

Utrudnienia w ruchu kolejowym.

  1. trasa kolejowa nr 137, szlak Prudnik – Nowy Świętów, wstrzymany ruch pociągów ze względu na zalanie torów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową,
  2. trasa kolejowa nr 297, szlak Głuchołazy – Nowy Świętów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Awarie energetyczne i gazowe.

W dniu 15.09.2024 r. na godz. 12:00 łączna liczba klientów pozbawionych energii elektrycznej wynosi ok. 11 800 (194 stacji, 1 stacja wysokiego napięcia). Nie zgłaszano potrzeb w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej dla osób przebywających pod stałym monitoringiem aparatury medycznej.

Fot. FB Starostwo Powiatowe w Nysie, FB. Miasto Gmina Nysa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.