Szkolne biblioteki na początku września przypominają księgarnie. Wszystko z powodu dotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podręczników dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Ich liczba przypadająca na jedną szkołę często liczy nawet kilka tysięcy egzemplarzy.

Jak co roku – najwięcej pracy czeka nauczycieli bibliotekarzy. Zanim uczniowie dostaną podręczniki, muszą one zostać opracowane i wpisane do ewidencji księgozbioru biblioteki.

– Każdą książkę trzeba opieczętować, przykleić pasek kodowy, nanieść numer inwentarzowy, a następnie wpisać do inwentarza biblioteki oraz do katalogu – mówi Mirosława Grabowska, nauczyciel bibliotekarz z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim.

– Aby wprowadzić książkę do katalogu, należy wpisać szczegółowe dane bibliograficzne, czyli imiona i nazwiska autorów, tytuł i dodatek do tytułu, oznaczenia kolejności oraz miejsca i roku wydania, nazwy instytucji wydawniczej oraz cech fizycznych książki, czyli liczby stron, informacji o ilustracjach, mapach, wykresach i formacie woluminu – tłumaczy.

– Poza tym do każdego podręcznika należy przydzielić hasła przedmiotowe i symbole klasyfikacji, które pozwolą na późniejsze wyszukiwanie w katalogu według dziedzin wiedzy i tematów – dodaje.

Jest to pierwszy od wprowadzenia darmowych podręczników rok, w którym dostaną je wszyscy uczniowie klas 1-7 szkół podstawowych oraz 2. i 3. klas gimnazjów.

Oznacza to, że nauczyciele bibliotekarze nad opracowywaniem podręczników spędzą nieco więcej czasu niż w poprzednich latach. Pierwszy raz dotowane książki pojawiły się trzy lata temu. Wówczas otrzymały je 1. i 4. klasy szkół podstawowych i 1. klasy gimnazjów.

Dla przykładu – dla zaledwie dwóch klas Publicznego Gimnazjum w Dobrzeniu Wielkim trzeba przygotować dokładnie 1257 podręczników. – Książki przyszły dopiero we wtorek, na pozostałe wciąż czekamy, a planujemy zdążyć do środy – mówi Mirosława Grabowska.

O wiele więcej, bo aż 2390 nowych podręczników czeka na uczniów klas Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu Wielkim. Do tego dochodzą 1044 używane książki z poprzednich lat, co daje łącznie 3434 podręczniki, które trafią w ręce uczniów.

Poza tym, uczniowie dobrzeńskiej podstawówki otrzymają 2515 egzemplarzy ćwiczeń, których nie będą musieli zwracać do biblioteki.

– Książek do opracowania jest bardzo dużo. Chcę wykonać swoje zadanie jak najlepiej. Zależy mi na tym, żeby uczniowie i nauczyciele rozpoczęli pracę z podręcznikami jak najszybciej, a rodzice byli zadowoleni – mówi Joanna Kubalka-Chabior, nauczyciel bibliotekarz z PSP z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim.

– Zwykle starczał mi na to ostatni tydzień wakacji i pierwszy tydzień września. Tym razem książek do przygotowania jest o wiele więcej. Spowodowane jest to m.in. reformą oświaty i powstaniem siódmych klas oraz nowych podstaw programowych dla klas pierwszych i czwartych – wyjaśnia.

Podręczniki dotowane przez MEN należą do zbiorów szkolnych bibliotek. Uczniowie, którzy kończą z nimi pracę oddają je szkole. Ministerstwo przewidziało, że książki wystarczą na 3 lata użytkowania. Później szkoły dostaną kolejną dotację na nowe podręczniki.

Stosy podręczników w bibliotece PSP z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim:

Do środy mają być gotowe podręczniki dla gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim:

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.