Zapowiada się intensywny tydzień dla wielbicieli literatury! Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wydarzenia realizowane w ramach projektu „Spotkania z literaturą”.

Nadal trwa 21. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej (program można znaleźć tu: https://opowiecie.info/rusza-21-opolska-jesien-literacka-juz-jutro-spotkanie-ryszardem-krynickim/), a tymczasem Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wydarzenia realizowane w ramach projektu „Spotkania z literaturą”.

W poniedziałek gościnią biblioteki będzie Agnieszka Szpila – pisarka i aktywistka znana z głośnego upominania się o prawa i godność osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. W ubiegłym roku została laureatką nagrody Grand Press za artykuł „Gdzie są te dzieci? W dupie!”, w którym obnaża absurdy polityki społecznej, zmuszające rodziców dzieci z niepełnosprawnością do obchodzenia przepisów. Podczas gali wręczenia nagród publicznie odmówiła jej przyjęcia, za powód podając protekcjonalny sposób, w jaki potraktował ją naczelny czasopisma „Press”, Andrzej Skworz. Wystąpienie Szpili przerwało milczenie i zapoczątkowało lawinę oskarżeń, opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w artykule Katarzyny Włodkowskiej: W redakcji Andrzeja Skworza. „Odliczam. Aż się rozryczysz i wyjdziesz”.
Agnieszka Szpila pisarstwo traktuje jako projekt społeczno-polityczno-kulturowy. W swojej twórczości zajmuje się tematami związanymi z seksualnością oraz dyskryminacją określonych grup społecznych. Jest autorką książek „Łebki od Szpilki”, „Bardo” oraz nominowanej do Literackiej Nagrody NIKE powieści „Heksy”. W tym roku wydała zbiór „Octopussy. Opowiadania postporno”. Jest matką trzech córek, w tym autystycznych bliźniaczek.

Spotkanie z Agnieszką Szpilą poprowadzi Elżbieta Sobolewska – prezes Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu „Uczymy się żyć razem”

Agnieszka Szpila, 20 listopada 2023, godz. 17:00, Czytelnia WBP (ul. Piastowska 18)


We wtorek biblioteka zaprasza na spotkanie z poetką i pisarką, Urszulą Honek – poetką i pisarką
Jej zbiory wierszy „Sporysz” oraz „Pod wezwaniem” otrzymały nagrody literackie oraz liczne nominacje, a tom „Zimowanie” otrzymała Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej.
W ubiegłym roku debiutowała jako prozatorka zbiorem opowiadań „Białe noce”. Debiut spotkał się z uznaniem, przynosząc Urszuli Honek Nagrodę im. Kościelskich oraz Nagrodę Conrada.
Uznawana jest za jeden z najbardziej sensualnych głosów współczesnej polskiej literatury. Jej twórczość charakteryzuje oniryczny ton. Jak sama przyznaje – tworzone przez nią postaci zostają z nią na długo, a nawet jej się śnią.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Zientarska
Urszula Honek, 21 listopada 2023, godz. 17:00, Czytelnia WBP (ul. Piastowska 18)


Kolejne, zaplanowane na czwartek spotkanie, doskonale wpisuje się w trwający od kilku lat trend na ludowe historie. Po kilku cieszących się niezwykłą popularnością publikacjach – jak „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego czy „Chamstwo” Kacpra Pobłockiego – podejmujących próbę rozliczenia się Polski z tym etapem naszej historii przyszedł czas na opowieść o kobietach.
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak to tegoroczny fenomen wydawniczy. Nakład przekroczył już 150 tysięcy egzemplarzy, a zainteresowanie książką nie spada. Poprzednia publikacja Kuciel-Frydryszak – uznane przez „Książki. Magazyn do czytania” za jedną z najważniejszych książek 2018 roku „Służące do wszystkiego” – opowiadała o kobietach, które ze wsi wyruszyły do miast, aby usługiwać w pańskich domach. „Chłopki” poświęcone są tym, które we wsiach pozostały – gospodyniom, wyrobnicom folwarcznym, dziewkom pracującym w bogatszych gospodarstwach. Tym, które wychowano wyłącznie do zadowalania i służenia innym, i które w codziennym znoju nierzadko usiąść mogły dopiero na mszy w kościele.
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” nie tylko oddaje im – naszym matkom, babkom i prababkom – hołd, ale też (wreszcie!) ich własny głos.

Rozmowę z Joanną Kuciel-Frydryszek o ludowej historii kobiet poprowadzi dr Katarzyna Kownacka.
Joanna Kuciel-Frydryszak, 23 listopada 2023, godz. 17:00, namiot w ogrodzie WBP


Intensywny literacki tydzień zakończy się lokalnym akcentem.
W piątek w Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców regionu na wspólne świętowanie jubileuszu Mariana Buchowskiego.
Urodzony w 1943 roku poeta, prozaik i publicysta z Opolszczyzną związany jest od początku lat 60-tych. Początkowo pracował jako nauczyciel w Grodkowie, a od 1971 roku w opolskiej prasie – najpierw w miesięczniku„Opole”, następnie w „Trybunie Opolskiej”. Był rzecznikiem prasowym wojewody opolskiego, kierował działem PR w Elektrowni Opole, prowadził na UO zajęcia z komunikacji prasowej. Publikował m.in. “Odrze”, “Polityce” i “Kulturze”, “Życiem Literackim”. Uhonorowany nagrodą “Życia Literackiego” za zbiór reportaży „Szara masa i ludzie”, Nagrodą im. Ksawerego Prószyńskiego za całokształt twórczości, a także Nagrodą Artystyczną Wojewody Opolskiego oraz Odznaką honorową „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”.
Jako poeta debiutował w 1965 roku. Wydał też dwie biografie Edwarda Stachury.

Jubileusz Mariana Buchowskiego poprowadzi profesor Stanisław S. Nicieja.
Marian Buchowski, 24 listopada, o godz. 17.00, Czytelnia WBP (ul. Piastowska 18)

Wydarzenia realizowane są w ramach wniosku „Spotkania z literaturą”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze