Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wyjątkowe wydarzenia. – To okazja, by zgłębić tajniki fotografii, odkryć niezwykłe zabytki i wziąć udział w warsztatach kroszonkarskich – informuje Michał Grocholski kierownik działu Komunikacji MŚO. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, a każde z nich gwarantuje niezwykłe spotkanie z historią i sztuką.

Sztuka na skorupce – warsztaty kroszonkarskie dla dorosłych. 10 kwietnia, na kilka dni przed Wielkanocą Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na warsztaty zdobienia jaj techniką rytowniczą. Sandra Ejsmont, twórczyni ludowa, pokaże, jak stworzyć własną kroszonkę przy użyciu tradycyjnych narzędzi. To doskonała okazja, by nauczyć się regionalnej sztuki i stworzyć niepowtarzalny wielkanocny symbol. Udział w warsztatach jest płatny (40 zł) pozostały ostatnie miejsca.

Sztuka na skorupce i niezwykłe spotkania

Sobotnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii Stanisława Bobera. O godzinie 15:00 Muzeum zaprasza na spacer kuratorski po wystawie „Stanisław Bober. Fotografie”. Stanisław Bober (1908–1990) to jedna z najważniejszych postaci opolskiej fotografii. Jego prace dokumentowały powojenną rzeczywistość regionu i były prezentowane na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Podczas oprowadzania kuratorskiego Bogna Szafraniec przybliży postać artysty oraz jego twórczość, która od lat inspiruje kolejne pokolenia fotografów. Wstęp wolny.

Także, w sobotę odbędzie się kolejne: „Spotkanie z zabytkiem miesiąca” tym razem muzeum pokaże niezwykłe portrety małżonków Grotowskich. Portrety Franciszka i jego żony Renaty z d. hrabiny de Arco powstały zapewne z okazji ślubu tej pary w 1765 roku. Dzieła te stanowią doskonały przykład reprezentacyjnego malarstwa portretowego, które było popularne wśród śląskiej szlachty. Marta Podstawa-Boulkroune opowie nie tylko o samej sztuce, ale także o modzie i obyczajach tej epoki. Początek spotkania godz. 16:30, wstęp wolny.

Sztuka na skorupce i niezwykłe spotkania

Wszystkie wydarzenia odbędą się w głównym gmachu Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Mały Rynek 7.

Sztuka na skorupce i niezwykłe spotkania

Fot. Michał Grocholski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.