Portal Grupa Lokalna Balaton jest stosunkowo młody, ale miło nam gdy ktoś do nas pisze. Tym bardziej miło, jeśli sprawy dotyczą problemów podopolskich okolic i naszych spraw. W tym miejscu zachęcam do pisania do redakcji naszego portalu na adres: grupalokalna@wp.pl  a jeśli ktoś ma ochotę samemu napisać w jakiejś sprawie, lub o tym co go nurtuje, to chętnie to opublikujemy.

Właściwie to nie wiem czy autor listu mieszka w Sochaczewie,  bo pierwszy fragment listu nawiązuje do wypowiedzi na forum „ Gazety.pl”:

https://forum.gazeta.pl/forum/w,65,144747441,147897728,Tymczasowy_objazd_do_budowy_bl5_trasa_454_465.html 

Jako mieszkańcy Czarnowąs i Wróblina + Dobrzenia powinniście zacząć montować znaki zakazu – wzorem Sochaczewa. Od 1 lutego ruszy budowa bloków 5 i 6 , więc wzmoże się ruch samochodowy.

Na Trasę Odrzańską nie ma co liczyć do 2020 r. a przybędzie kilkaset pojazdów – w szczytowym okresie na budowie będzie ok 3 tys. pracowników + tysiąc z elektrowni .

Konieczna jest walka równolegle o przyspieszenie projektu Trasa Odrzańska  oraz przeprawy tymczasowe – powinno się wymóc na inwestorze budowy bl 5 wykonanie  przeprawy w Dobrzeniu Małym – dojazd do drogi 465 od 454. Podczas budowy będzie jeździć dodatkowa ponad setka pojazdów.

Tymczasowy objazd odciążyłby Czarnowąsy i Wróblin z korków jakie czekają po rozpoczęciu realizacji placu budowy bloków  5 i 6.

Rada Gminna powinna podjąć uchwałę w sprawie ograniczenia w Czarnowąsach, Wróblinie, Dobrzeniu ruchu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 10 t w godzinach od 22.00 do 6.00.

Oczywiście w liście jest zawartych wiele cennych pomysłów związanych z ruchem samochodów ciężarowych w związku z planowaną budową Elektrowni.  Jednakże w obecnej chwili najważniejsze jest aby budowa w ogóle ruszyła. Co, miejmy nadzieję, w końcu się wydarzy.

Faktycznie, budowa jest szansą dla młodych mieszkańców Opolszczyzny, z których choć część wróci z  Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Irlandii, albo po prostu tam nie wyjedzie. Ktoś może zarzucić, że jestem naiwny, ale trzeba mieć nadzieję.

Ruch samochodowy może być dokuczliwy, ale pamiętajmy, że w nocy generalnie się nie buduje. Nie zmienia to tego, że mieszkańcy Czarnowąs i dziś nie mają lekko. Ruch tam jest bardzo duży, ale to Czarnowasy są miejscem, gdzie obecnie najwięcej się inwestuje w infrastrukturę kolejową i drogową: remont linii kolejowej, przystanku w Borkach, skrzyżowania (światła, zatoczki autobusowe, nowy przystanek autobusowy i odnowione skrzyżowanie), droga od strony Świerkli prosto do Elektrowni. Nie można zapomnieć o budowanej obwodnicy Wróblina, Czarnowąs, Borek, Dobrzenia Małego i Wielkiego.

Dalsza część listu zawierała tekst z innego forum:

https://forum.gazeta.pl/forum/w,52,73954868,74044937,Nocne_przejazdy_TIRow_jak_u_Was_.html opublikowanego wcześniej w Rzeczypospolitej 15 lat temu.

Wskazuje ona możliwość ograniczenia w zgodzie z prawem ruchu w godzinach nocnych przez radnych. Oczywiście wiele spraw wyjdzie w czasie budowy i trudno teraz o wielu z nich przesądzać. Na razie najważniejszą sprawą jest  aby rozbudowa elektrowni w ogóle ruszyła.

PRAWO CO DNIA
Rzeczpospolita 27-28 XI. 1999 ( 277)
REWIZJA NADZWYCZAJNA
Czy zakaz jest dozwolony

                                          Nocne przejazdy tirów przez Sochaczew
Rzecznik praw obywatelskich twierdzi, że Rada Miejska w Sochaczewie miała prawo zakazać przejazdów tirów nocami przez miasto. Zaskarżył rewizją nadzwyczajną wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ocenił taki zakaz jako sprzeczny z prawem. Poprzedziły go głośne protesty mieszkańców przeciwko masowemu ruchowi ciężkich pojazdów przez centrum miasta.
Sochaczewianie żądali budowy obwodnicy która wyprowadziłaby samochody poza miasto, a dopóki jej nie będzie – przynajmniej doraźnego ograniczenia ruchu, zwłaszcza tirów jadących tędy tranzytem. W czerwcu 1999 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ograniczenia w Sochaczewie ruchu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 10 t w godzinach od 22.00 do 6.00. Miesiąc później uchwałę unieważnił wojewoda skierniewicki, zarzucając, że Radą przekroczyła swoje kompetencje. Należą  bowiem do niej jedynie sprawy z zakresu organizacji ruchu na drogach gminnych, podczas gdy drogi, ,tranzytowe przebiegające, przez Sochaczew, są drogami krajowymi  i zarządzanie ruchem na nich należy do wojewody.
Burmistrz Sochaczewa zaskarżył to rozstrzygnięcie do NSA. Jednakże w kwietniu tego roku NSA – Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi oddalił skargę, gdyż uznał, że wojewoda trafnie ocenił, uchwałę jako sprzeczną z prawem  i prawidłowo stwierdził jej nieważność.
Natomiast rzecznik praw obywatelskich dostrzegł w wyroku NSA „rażące naruszenie prawa, skutkujące negatywnie w sferze praw i wolności obywatelskich, gwarantowanych w konstytucji" Zgodnie z nią organa samorządu ustanawiają akty  prawa  miejscowego  obowiązujące na obszarze ich działania. Również ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska przewiduje możliwość wprowadzenia na podstawie przepisów gminnych ograniczeń dla środków transportu i komunikacji, jeżeli stwarzają one uciążliwości dla środowiska powodując hałas i wibrację. Zdaniem prof. Adama Zielińskiego uchwała RM w Sochaczewie stanowi właśnie akt prawa miejscowego, a podstawę do jej podjęcia dała konstytucja oraz ustawa o ochronie środowiska.            D.FR.

Obwodnica w Sochaczewie  została oddana do ruchu w grudniu 2003 roku, trasa Poznań -€“ Warszawa, znajdująca się w ciągu dróg krajowych nr 50 i nr 92 aby odciążyć centrum Sochaczewa od ruchu tranzytowego. Przed otwarciem odcinka autostrady A2 Stryków (Łódź) – Konotopa (Warszawa) obwodnica stanowiła fragment drogi krajowej nr 2 oraz trasy europejskiej E30.
https://www.e-sochaczew.pl/sochaczew,obwodnica-otwarta,1140.html 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info