„Tartak w Murowie był całe lata, ale tak naprawdę jest on teraz…”
Światowy potentat produkcji drzewnej StoraEnso mający swój zakład w Murowie (30 km od Opola) otworzył nową linię tartaczną drewna klejonego oraz zaprezentował swój nowoczesny zakład. Inwestycja kosztowała 27 milionów Euro. Tartak, który skandynawska firma przejęła w stanie upadłości, obecnie jest jednym z największych zakładów drzewnych w Europie.
Stora Enso jest drugim co do wielkości producentem tarcicy i wyrobów z drewna na świecie. W 35 krajach zatrudnia łącznie 29 000 pracowników. StoraEnso Wood Products Sp. z o.o. z siedzibą w Murowie specjalizuje się w produkcji drewna budowlanego.
Inauguracja mająca miejsce 09.09. br. To przedstawienie technologicznie zaawansowanej linii do produkcji drzewnej. Na konferencji prasowej, w której wzięli udział: CEO StoraEnso Karl Henrik Sundstorm, Prezes StoraEnso sp. z o.o. Robert Motała oraz Manager produkcji Markus Thier przedstawiono główną strategie zakładu, oraz kierunki rozwoju tartaku w Murowie na najbliższe lata. I tak Przeszło 60 % produkcji kierowane jest na export, głównymi importerami są Japonia i Australia. Związane jest to z zapotrzebowaniem na specyficzny materiał drzewny dla budownictwa w tamtych rejonach. Technologie budowlane są tam głównie oparte na drzewie klejonym. W takiej technologii postawiono na terenie tartaku biurowiec i remizę strażacką. Niewielka ilość idzie na rynek Polski, co ma w następstwie działań zakładu się zmienić. Obecnie produkcja to 70 000 m sześciennych rocznie do celowo ma osiągnąć 400 000 metrów sześciennych. Najważniejszy dla firmy jest fakt, że drzewo z tartaku kompleksowo jest przygotowane dla odbiorcy.
Istotną kwestią są rozwiązania logistyczne, jak i ekologia, o czym mówił Prezes Motała –
„Nawet do 50 ciężarówek z drzewem przyjeżdża dziennie na teren zakładu, co niewątpliwie pogorsza stan nawierzchni dróg w gminie, mając na uwadze tę kwestię będziemy rewitalizować linię kolejową z Jełowej do Murowa, żeby odciążyć transport drogowy tym samym 50 % dostaw przestawić na tory. Co w przyszłym roku chcielibyśmy już wdrażać”.
Dzięki rozwojowi zakładu zatrudnienie w chwili obecnej ma 150 osób głównie z rejonu Murowa i Opola w najbliższym czasie poziom ma wzrosnąć do 240, finalnie pracę w tartaku ma otrzymać 300 pracowników. Głównie w produkcji i obsłudze technicznej. Praca w zakładzie jest dwu zmianowa, przy nowych założeniach produkcyjnych będą trzy zmiany.
i
Jak mówił CEO StoraEnso Karl Henrik Sundstorm –
„Bezpieczeństwo pracowników jest rzeczą najważniejszą, stąd każdy nowy pracownik jest gruntownie przeszkolony, możemy się poszczycić najmniejszą liczbą wypadków w naszych zakładach od roku nie mieliśmy żadnego przykrego incydentu”
Tartak w Murowie w zasadzie powstał na nowo, zbudowano nowe hale produkcyjne, magazyny oraz linie tartaczną do drzewa klejonego. Sama taśma do sortowania ma długość 400 metrów. Wszystko w oparciu o najnowsze technologie i systemy zarządzania. Tym samym obecnie jest to największy producent drzewny w Europie.
Po konferencji miała miejsce oficjalna inauguracja Stora Enso Murów wśród zaproszonych gości oprócz zarządu spółki byli: Wójt Gminy Murów Andrzej Puławski, Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska, członek zarządu Powiatu Opolskiego Krzysztof Wysdak, członek zarządu Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza oraz główni importerzy i kontrahenci spółki.
Wójt gminy Murów Andrzej Puławski przemawiając do zebranych powiedział:
"Tartak w Murowie był całe lata, ale tak naprawdę jest on teraz, dla mnie jest to wielki zaszczyt mieć takiego potentata na swoim terenie, dzięki któremu mieszkańcy mają stabilne zatrudnienie, a gmina z płaconych podatków będzie mogła się rozwijać z korzyścią dla nas wszystkich”
Przecięcie wstęgi inaugurującej start nowego zakładu było dość nietypowe. Zamiast klasycznej wstęgi była kłoda drzewa, jak przystało na producenta drzewnego. Drzewo symbolicznie zostało przecięte przez Wicewojewodę Violettę Porowską, tym samym nowoczesny tartak został otwarty.
Po inauguracji Firma zorganizowała dla gości zwiedzanie zakładu, który pod względem technologicznym i kwestii bezpieczeństwa zasługuje na najwyższe noty.