Milion jako pomoc dla 29 samorządów gminnych, milion 200 tysięcy na ratowanie 37 zabytków – to tylko niektóre decyzje podjęte podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego.
Samorządy gminne zostawione same sobie nie potrafią sprostać finansowaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy, przebywającym na ich terenie. Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura podkreślała, że to właśnie gminy ponoszą największy ciężar organizacyjny i finansowy wsparcia uchodźców wojennych. – Dlatego pojawiła się konieczność powierzenia im realizacji zadań Województwa Opolskiego, związanych z zakwaterowaniem oraz zakupem różnych produktów, zgodnie ze zgłaszanymi przez uchodźców potrzebami – mówiła. Radni podczas majowej sesji sejmiku podjęli w tej sprawie uchwały, których efektem będą porozumienia z gminami, określające zasady przeprowadzenia i rozliczenia tego zadania. Sprawa dotyczy 29 gmin naszego regionu. Są to: Bierawa, Dąbrowa, Dobrodzień, Dobrzeń Wielki, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kietrz, Kluczbork, Kolonowskie, Krapkowice, Leśnica, Namysłów, Niemodlin, Nysa, Olesno, Ozimek, Pokój, Popielów, Prószków, Prudnik, Skarbimierz, Strzelce Opolskie Strzeleczki, Tułowice, Wołczyn i Zdzieszowice.
Każda z gmin otrzyma od 5 do 50 tysięcy złotych – zgodnie z zapotrzebowaniem jakie zgłaszała. Samorząd województwa planuje wykorzystać na pomoc uchodźcom także 14 milionów złotych. Mają one sfinansować naukę języka polskiego, organizację zajęć dla dzieci i stworzenie tymczasowych mieszkań.
37 zadań konserwatorskich będzie można zrealizować za rekordową kwotę 1 miliona 200 tysięcy złotych – tyle wyniesie dotacja samorządu wojewódzkiego. – To zazwyczaj inwestycje zgłaszane przez parafie, ale także wspólnoty mieszkaniowe czy prywatnych inwestorów, którzy kupują obiekty zabytkowe i dbają o ich zachowanie w jak najlepszym stanie – informował wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Wiele z tegorocznych zadań to kontynuacja lub dokończenie inwestycji rozpoczętych wcześniej. Ich efektem będzie podniesienie walorów kulturowych i turystycznych Opolszczyzny – mówił wicemarszałek.
Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego przedstawiła informację z realizacji programu współpracy Samorządu Województwa Opolskiego z organizacjami pozarządowymi w 2021 roku. W ubiegłym roku, tak jak i od początku pandemii, samorząd województwa starał się tak elastycznie dopasowywać formy współpracy z organizacjami, aby zaspokajać ich najważniejsze potrzeby. Przeprowadzono 45 otwartych konkursów ofert, ponad 16 milionów 600 tysięcy złotych przekazano organizacjom pozarządowym w regionie działającym niemal w każdej dziedzinie życia społecznego. Odnotowano systematyczny wzrost dynamiki współpracy.
Siedem zadań w ramach czwartej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego radni województwa powierzyli do realizacji samorządom lokalnym w naszym województwie. Wynika to przede wszystkim z charakteru tych zadań, ich zasięgu oraz miejsc ich realizacji. Te zadania dla mieszkańców zrealizują do końca tego roku samorządy powiatu głubczyckiego oraz gmin Branice, Gogolin, Prószków, Skoroszyce i Pakosławice.
Radni wprowadzili także zmiany do budżetu województwa. Największa z nich związana była z koniecznością zwiększenia dotacji dla spółki Polregio S.A. na realizację umowy dotyczącej prowadzenia kolejowych przewozów pasażerskich. To konieczność, wynikająca ze zwiększonych kosztów napraw taboru kolejowego oraz kosztów pracowniczych. W sumie to zwiększenie tych wydatków o kwotę 7 624 091 zł. Dotacja dla Polregio z budżetu województwa wyniesie więc w tym roku po tej zmianie w sumie ponad 68 milionów 806 tysięcy złotych.
fot. melonik i UMWO