Już tradycyjnie w Niedzielę Palmową w bierkowickim skansenie odbył się Jarmark Wielkanocny. Odwiedziły go tłumy miłośników ludowego rękodzieła i lokalnych specjałów.
Tegoroczny Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej był 45. odsłoną tej cyklicznej, popularyzującej kulturę ludową Śląska Opolskiego. Jarmark tradycyjnie organizowany jest w każdą Niedzielę Palmową. Do stolicy regionu zjechały tłumy miłośników rękodzieła artystycznego i tradycyjnej kuchni. Podczas jarmarku nie zabrakło występów zespołów folklorystycznych, warsztatów i pokazów ludowego rzemiosła.
Pokazy tradycyjnego rzemiosła, ludowe rękodzieło i specjały kuchni regionalnej
Dorośli i dzieci mogli przyglądać się pokazom toczenia glinianych naczyń, malowania porcelany, pisanek i kroszonek i wysłuchania koncertu wielkopostnego. Była okazja do degustacji chleba wypiekanego w zabytkowym piecu i przekonania się jak wyglądał tradycyjny wielkanocny stół śląski i kresowy.
Miłośnicy lokalnych wyrobów zaopatrywali się w wyjątkowe specjały kuchni regionalnych, miody, wiklinowe kosze, ceramiczne ozdoby i inne wyroby twórczości ludowej. Regionalni rzemieślnicy prezentowali swoje wyroby na około 130. stoiskach.
Podczas jarmarku ogłoszono też zwycięzców XXXI Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej
Do konkursu zgłosiło się 109 osób, w tym 55 osób w kategorii dzieci i młodzież.
– W tej edycji wzięło udział nieco mniej uczestników niż zazwyczaj, jednak w mojej ocenie prace są jeszcze piękniejsze niż rok temu – mówił Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.
– Dzięki temu konkursowi możemy podziwiać dzieła sztuki kroszonkarskiej – podkreślał marszałek Andrzej Buła. – Cieszy zwłaszcza, że w każdej edycji swoje prace pokazują dzieci i młodzież, że tradycja jest przekazywana kolejnym pokoleniom.
Wystawę prac konkursowych będzie można oglądać w Muzeum Wsi Opolskiej do końca maja.
Fot. Anna Plewa