W tradycji świąt Bożego Narodzenia ustrojone drzewko jest symbolem, bez którego  trudno  byłoby  sobie  wyobrazić świąteczną atmosferę. Choinka naturalna bądź sztuczna jest ich  nieodzowną ozdobą. Warto zatem przy okazji zbliżających się świąt poznać historię naszego Bożonarodzeniowego drzewka. Wielu osobom kojarzy się ono z religią, geneza jest jednak zupełnie inna. Sięga ona  czasów dużo wcześniejszych niż katolicyzm. Pierwotnie związane była ona  z  kultem obrzędowości  ludowej  gdzie zielone drzewo  symbolizowało życie i płodność.

W tradycji polskiej początkowo dekorowano przy okazji Świąt Bożego Narodzenia snop zboża zwanego Diduchem, który wywodził się ze słowiańskich obchodów Święta Godowego. W Późniejszym okresie była to jemioła. Choinka jaką obecnie znamy przywędrowała do nas za pośrednictwem niemieckich protestantów na przełomie XVIII i XIX wieku. Zwyczaj ten początkowo dotarł do miast w późniejszym okresie trafił na polskie wsie. Gdzie chłopi przynosili  je z lasu co miało wręcz łupieżczy charakter o czym możemy przeczytać w starych kronikach:

gospodarz rankiem w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, „ukradzione” innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście.

W czasie kiedy choinka zagościła w polskich domach na dobre, kościół katolicki rozpowszechnił ten zwyczaj w całej Europie i Świecie. Obecnie w większości krajów katolickich jest  ona  symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info