Pływanie, jazda na rowerze i bieganie. To właśnie z tych dyscyplin sportowych składał się Triathlon Opolski, który start i metę miał w sobotę 1 czerwca na kąpielisku w Nowych Siołkowicach. Sportowym emocjom nie było końca. 

Już o godz. 10:00 odbyły się pierwsze wyścigi  tylko dla najmłodszych – Duathlon Kids. Mali zawodnicy wystartowali w trzech kategoriach wiekowych: 0-5 lat  – 200 m jazdy na rowerze i 100 m biegania, 6-10 lat – 400 m jazdy na rowerze i 200 m biegania oraz 11-15 lat – 800 m jazdy na rowerze i 400 m biegania. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, bo w tych zawodach nie wyłaniano zwycięzców.

– Organizowaliśmy Triathlon w 2018 i w 2019 roku w Opolu, a teraz wracamy po przerwie z nową lokalizacją. Trudno jest opisać słowami, jak to jest brać udział w Triathlonie. Trzeba by było chociaż raz wystartować, nawet na jakimś nieprofesjonalnym sprzęcie, tylko tak dla samego siebie i zobaczyć, jak takie zawody wyglądają od środka – mówił Jakub Birecki. – Z doświadczenia jednak wiem, że im coś jest trudniejsze, tym sprawia więcej satysfakcji, a Triathlon jest taką dyscypliną, że trzeba w niego włożyć potrójną energię, więc zawsze bardziej docenia się takie zawody. Dodatkowo każde wsparcie kibiców, okrzyk czy klaśnięcie zostają na długo w pamięci. Takie zawody same w sobie są czymś, co wspomina się latami.

O godz. 11:00, po wcześniejszej rozgrzewce, wystartowała pierwsza grupa zawodników, która miała do pokonania dystans 1/4 IM, czyli 950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10,5 km biegania. Druga grupa uczestników, również nie pomijając rozgrzewki, wystartowała 45 min później na dystansie 1/8 IM. Zawodnicy musieli zmierzyć się z 475 m pływania, 22,5 km jazdy na rowerze i 5,25 km biegania.

@opowiecie.info Triathlon Opolski. Zawodnicy pływali, jeździli na rowerze i biegali, sprawdzając się w dużym sportowym wyzwaniu. Star i meta Triatlonu czekały w Nowych Siołkowicach. 💪👏 #sport #triatlon #sportowiec #sportoutfit #wyzwanie #sporty #gminapopielow ♬ dźwięk oryginalny – opowiecie.info

–  Zawodnicy sami wybierali, w którym dystansie chcą wystartować, chociaż w Polsce dużo większym zainteresowaniem cieszy się ten dystans dłuższy, 1/4 IM. Jest on najpopularniejszy wśród zawodników profesjonalnych i amatorów – kontynuował Jakub Birecki, organizator wydarzenia. – Udział w Triathlonie może wziąć tak naprawdę każdy, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, żadnych poważniejszych schorzeń i problemów z sercem. Nie trzeba być zawodowym sportowcem, można być osobą, która rekreacyjnie jeździ na rowerze, biega i pływa, bo są to na tyle krótkie dystanse, że poradzi sobie z nimi prawie każdy zdrowy człowiek.

Na dystansie 1/4 odbyły się również sztafety, które polegały na tym, że zawodnicy łączą się w trio: pływak, kolarz i biegacz. Takich sztafet było 15, a łącznie do udziału w zawodach zgłosiło się 406 zawodników. Najlepsi z nich otrzymali nagrody.

– Takie zawody sprawiają mi przyjemność. Lubię trenowanie i całą atmosferę. W Triathlonach biorę udział już jakieś 3-4 lata – mówił Grzegorz z Krakowa, startujący na dystansie 1/4 IM. – Myślę, że największym wyzwaniem jest dla mnie bieganie, ale wyzwaniem jest też regularny trening i znalezienie na niego czasu.

Przebiegu całych zawodów, oprócz organizatorów, pilnowali wolontariusze, którzy byli obecni w strefie zmian dyscypliny sportowej, na mecie, trasie kolarskiej i biegowej oraz blisko punktów żywieniowych. Na miejscu startu i mety zawodów, czyli na kąpielisku w Nowych Siołkowicach, dostępne były także atrakcje i warsztaty artystyczne dla dzieci.

– Jest to mój pierwszy start w Triathlonie. Ogólnie czuję się dobrze, nie mam jakiegoś stresu. Jestem biegaczką, często biorę udział w zawodach biegowych, tak że mam do tego luźne podejście – mówiła Justyna z Wieruszowa (woj. łódzkie), startująca na dystansie 1/8 IM. – Największym wyzwaniem dla mnie jest pływanie, bo to jest sport, którego nie da się nauczyć i wyćwiczyć w miesiąc/dwa, tylko trzeba trenować dość długo. A ja ćwiczę pływanie od stycznia, więc jest to krótki czas.

Ponadto podczas zawodów zostały rozegrane Mistrzostwa Opolszczyzny Służb Mundurowych w Triathlonie o Puchar Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu. Na starcie pojawili się zawodnicy z policji, straży pożarnej i straży miejskiej, wojska, służby więziennej i służby celno-skarbowej.

W związku z Triathlonem trzeba było liczyć się także z utrudnieniami na drogach. W godzinach 10:30-14:00 z ruchu wyłączone zostały drogi: DW457 między Popielowem a Chróścicami, ul. Klapacz i ul. Michała w Starych Siołkowicach oraz ul. Polna, ul. Szkolna, ul. Kupska, ul. Pokojska i ul. Klapacz w Nowych Siołkowicach. Cała trasa, którą podążali, zawodnicy została specjalnie oznakowana. Nie zabrakło także opieki medycznej dla wszystkich uczestników zawodów.

fot. Milena Skóra 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.