Granty na kapitał obrotowy budzą dość zrozumiałe emocje. Te pieniądze potrzebne są przedsiębiorcom by przetrwać, często by nie likwidować miejsc pracy.
Przy pierwszym naborze wnioskodawcy, którym nie udało się zdobyć grantów podejrzewali machlojki. Mieli pretensje o sposób w jaki składane były wnioski i o system: kto pierwszy ten lepszy. Dowodem na to, że wszystko było w porządku jest brak jakichkolwiek uwag ze strony kontroli poselskiej przeprowadzonej w OCRG przez Katarzynę Czocharę i Janusza Kowalskiego. Nie trzeba by specjalnie śledzić mediów gdyby dopatrzyli się jakichś nieprawidłowości. Wrzask byłby taki, że usłyszeliby go nawet mieszkańcy Kuala Lumpur i Montevideo.
Tym razem przedsiębiorcy mają inne wątpliwości. Zauważyli na liście opublikowanej przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podwójne wnioski i poprosili nas o zajęcie się tą sprawą. – Czy to jest podwójna szansa?- pytają. (Kliknij by powiększyć):
Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, wyjaśnia sprawę krótko: – Sam komputer pilnuje, żeby podwójne wnioski nie były brane pod uwagę. Niektórzy przedsiębiorcy, by się upewnić, że wniosek dotarł, składali go dwu, a nawet trzykrotnie. Interaktywna lista w naszym programie takie powtórzenia natychmiast wyłapuje i są one niejako automatycznie eliminowane. Na wydrukach list, które nie są interaktywne tego nie widać – tłumaczy Wrzeciono.
Pierwszy nabór na granty na kapitał obrotowy odbył się w woj. opolskim 25 czerwca 2020 r. Wpłynęło w nim 1,5 tys. wniosków. Granty w ramach tego naboru dostały 294 firmy z woj. opolskiego.
W drugim naborze zmienione zostały niektóre zapisy regulaminu. O przyznaniu grantu decydować w nim będzie m.in. trzymiesięczny spadek obrotów o minimum 30 procent, który powoduje nagły niedobór finansowy lub utratę płynności. Firma musi też zaliczać się do mikroprzedsiębiorstw lub firm małych i działać minimum od 31 grudnia 2019 r. W naborze pierwszym natomiast utrata płynności rozumiana była jako niedobór lub brak środków na pokrycie niezapłaconych zobowiązań i badana na koniec maja 2020 r., czyli ostatniego zamkniętego wówczas miesiąca „covidowego”. Wiele firm nie spełniło jednak w tamtym naborze kryterium utraty płynności lub nagłego niedoboru finansowego.
Ocena wniosków z opublikowanej właśnie listy wniosków rekomendowanych do oceny potrwa do II połowy listopada.
Fot. melonik, Obraz Alexas_Fotos z Pixabay