Festiwal Placu Teatralnego w Opolu jest okazją na poznanie historii tego miejsca, wzmocnienie lokalnej tożsamości, aktywizację społeczną i budowanie więzi w czasie pandemii. Organizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej projekt potrwa prawie do połowy września.

– Plac Teatralny w Opolu to kulturalne serce miasta – przekonuje Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka projektu. – Oprócz Galerii Sztuki Współczesnej na placu znajduje się teatr dramatyczny i biblioteka obcojęzyczna. Chcemy opowiedzieć o historii i przyrodzie tego miejsca oraz o mieszkających tu ludziach. Zależało nam by poznać ich losy, wspomnienia, historie, które wydarzyły się tutaj w ostatnich dekadach. Nie oficjalne, historyczne fakty, ale emocje, przeżycia, anegdoty wiążące ludzi z tym miejscem.

W ramach Festiwalu Placu Teatralnego odbędą się wykłady, warsztaty, spacery, performanse (inauguracja i finisaż) oraz wystawa. Opracowany zostanie zbiór „historii mówionej”, czyli akcja artystyczna oparta na prywatnych archiwach mieszkańców oraz rezydencja fotograficzna, dokumentująca historię miejsca. Wydarzenia zaplanowano w otwartej, specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Zgromadzony materiał zostanie opublikowany na blogu projektu.

Historie osobiste i historia oficjalna

Pierwszy etap projektu polegał na zgromadzeniu prywatnych wspomnień związanych z placem Teatralnym. Kuratorki i pomysłodawczynie projektu – Natalia Krawczyk i Agnieszka Dela-Kropiowska, zaprosiły opolan do dzielenia się osobistymi historiami dotyczącymi życia w tym miejscu i zdjęciami.

– Zgromadziliśmy historię mówioną, czyli nagrane wspomnienia osób mieszkających na placu Teatralnym. – opowiada Agnieszka Dela-Kropiowska. – Mieszkańcy przychodzili na plac przed galerią i tam nagrywaliśmy ich wspomnienia. Ten materiał to baza do realizacji kolejnych punktów programu.

Na podstawie nagranych wspomnień powstanie instalacja artystyczna. Wspomnienia zostaną też artystycznie opracowane i zaprezentowane na stronie internetowej projektu, która powstanie we wrześniu.

W programie festiwalu przewidziano też dwa wykłady, które przybliżą mieszkańcom Opola oficjalną historię tego miejsca oraz dwa spacery po placu w towarzystwie architektów ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Na wykładach opowiemy jak zmieniała się koncepcja placu, począwszy od okresu przedwojennego, aż po dzień dzisiejszy – mówi kuratorka projektu. – Podczas spacerów dowiemy się natomiast jak w czasach PRL-u  myślano o budowaniu centrum miasta i bloków.

Ponadto fotografka Paulina Ornatowska przez dwa tygodnie będzie dokumentowała życie mieszkańców placu i współczesną architekturę. Zdjęcia staną się bazą do wystawy, która pokaże codzienne życie mieszkańców, przyrody i innych elementów tworzących plac Teatralny. Wystawa zostanie otwarta w drugiej połowie sierpnia.

Projekt potrwa do 11 września. – Tego dnia spotkamy się na placu z uczestnikami projektu i porozmawiamy o historii, wymienimy się przepisami kulinarnymi z placu Teatralnego, na którym przecież oprócz opolan, mieszka wiele osób z różnych rejonów Polski i Europy.

Najbliższe wydarzenia w ramach festiwalu to wykład dyrektorki GSW i historyczki sztuki Joanny Filipczyk, która opowie o historii placu Teatralnego. Wykład odbędzie się już dziś (6 lipca) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej. Od 6 do 11 lipca  potrwa rezydencja artystyczna Pauliny Piórkowskiej „Prywatne archiwum placu Teatralnego” .

Szczegóły festiwalu i ewentualne zmiany w programie będą na bieżąco publikowane na stronie: galeriaopole.pl
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.
Opowiecie.info jest patronem medialnym wydarzenia.

Fot. GSW Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze