Chociaż koronawirus wyrzuca z kalendarza wiele imprez i wydarzeń, to nie będzie przeszkodą w wyborze najlepszych organizacji pozarządowych i społeczników w naszym regionie. Marszałek Andrzej Buła ogłosił konkurs „Opolska Niezapominajka 2019”.  

– To trudny czas, epidemia przewróciła nasze dotychczasowe życie – przyznaje Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. – Ale to nie powód, żeby zrezygnować z corocznej tradycji uhonorowania opolskich społeczników. Przecież oni z powodu koronawirusa nie zawiesili swojej działalności!

To będzie już dwunasta edycja „Niezapominajki”. Konkurs pokazuje działalność prospołeczną organizacji pozarządowych w naszym regionie, tych, które w danym roku szczególnie się wyróżniły.

– Nazwa „Niezapominajka” dlatego, żebyśmy nie zapominali o  ludziach, którzy potrafią dzielić się sobą, ofiarować swój czas i siebie – tłumaczy Barbara Kamińska. – Co roku mamy ten sam problem, gdyż niezwykle trudno wybrać najlepszą organizację, one wszystkie wyróżniają się swoją działalnością, są coraz bardziej profesjonalne i coraz lepiej odpowiadają na potrzeby swoich społeczności.

Zgłoszeń do nagrody mogą dokonywać organizacje pozarządowe, osoby prawne, fizyczne, organa administracji publicznej, a także osoby odpowiedzialne za współpracę z organizacjami pozarządowymi w samorządach. Mogą też zgłaszać kościoły, związki wyznaniowe.

Do takiego zgłoszenia należy dołączyć aktualny wpis z KRS. Dobrze jest, kiedy osoba zgłaszająca dołącza rekomendację osoby odpowiedzialnej za współpracę z organizacjami pozarządowymi w gminie, czy w powiecie, ponieważ w wielu kwestiach pomaga to komisji konkursowej uwiarygodnić jej aktywność.

Zgłoszenia kandydatów do „Niezapominajki” można przesyłać do 14 września.

– Kiedyś odbywało się to osobiście, teraz za pomocą platformy e-PUAP, ze względu na zagrożenie epidemiczne – dodaje Barbara Kamińska.

Nagrodą jest prestiżowa statuetka Opolskiej Niezapominajki, a zdobycie jej jest równoznaczne ze zdobyciem pewnej marki w regionie.

– Oprócz tego wyróżnienia nadawanego przez komisję konkursową jest również głosowanie internetowe – podkreśla dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego. – Mieszkańcy województwa opolskiego mogą sami zagłosować na daną organizację! I to jest Niezapominajka Publiczności. Dlatego zachęcamy, by zgłaszać te organizacje, które są dla mieszkańców ważne.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na Gali Aktywności Społecznej, laureaci otrzymają nagrody i zostaną zaprezentowani szerokiej publiczności.

– Gala jest na etapie planowania, a to, czy będzie taka, jak co roku, zależy od sytuacji epidemicznej – dodaje Barbara Kamińska. – Gala jest jednym z najważniejszych spotkań, kiedy ta obywatelskość jest wyróżniana, a aktywni są bohaterami. Chociaż na co dzień to skromne osoby, często są zaskakiwane tym wyróżnieniem. W swoich środowiskach robią swoje i nie myślą, że jest to aż tak istotne.

Na Galę zapraszane są organizacje, które dotychczas otrzymały statuetki, mieszkańcy, spółdzielnie socjalne i samorządowcy.

– Z wieloletniej obserwacji wiem, że ta nagroda jest dla każdej organizacji wzmocnieniem, nabraniem pewności, że to, co robią, ma sens – mówi Barbara Kamińska. – Organizacje, które otrzymują nominację, czy tytuł, jeszcze bardziej się aktywizują. To nie są osoby, które siadają na laurach, a wyróżnienie to pewien etap na drodze ich działania.

Szczegóły konkursu są na stronie www.opolskie.pl (w zakładce Region/Organizacje pozarządowe/Nagrody dla organizacji oraz na  www.ngo.opolskie.pl.

– Serdecznie zapraszamy, żeby zgłaszać do konkursu organizacje pozarządowe – apeluje Barbara Kamińska.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.