Nie było wstęgi. Wojewódzcy i olescy notable własnoręcznie usunęli zapory zagradzające drogę wojewódzką nr 487 z Olesna do Boroszowa. Wykonawca obiecał zakończyć remont we wrześniu i słowa dotrzymał.

6,93 mln złotych kosztował ten remont. Dofinansowała go Unia Europejska  znaczną kwotą bo aż 5,89 mln ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Na półtorakilometrowym odcinku  zbudowano nowa nawierzchnię, rozebrano stary i zbudowano nowy most na rzece Piaska, przebudowano 3 skrzyżowania z istniejąca siecią dróg.

Powstał ciąg pieszo-rowerowy szerokości dwóch i pół metra na odcinku 600 metrów i półtorametrowy chodnik długości 300 metrów.

Na wyremontowanym odcinku znalazła się też zatoka autobusowa. Zbudowano pobocza gruntowe i skarpy i kanalizację deszczową. Przebudowano rowy odwadniające, 4 przepusty pod drogą i 11 pod zjazdami, a także zabezpieczenia kolidujących urządzeń infrastruktury technicznej.

-Wykonano także elementy poprawiające bezpieczeństwo i estetykę – mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

– Konsekwentnie realizujemy połączenie naszych dróg wojewódzkich z autostradą i dlatego ta droga , która sprowadza nas przez Olesno, niebawem otwartą obwodnicę Dobrodzienia, wyremontowane drogi w Zawadzkiem, nowy wiadukt w Strzelcach Opolskich – przekonuje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Istotnie  – obwodnica Dobrodzienia ma być czynna w całości już od przyszłego wtorku.

Ta inwestycja ma zdaniem wicemarszałka Szymona Ogłazy dwa wymiary: pierwszy to po prostu remont drogi wojewódzkiej, która była w bardzo złym stanie.  – Drugi wymiar to bezpieczeństwo – mówi Ogłaza – kluczowym elementem było nieczytelne skrzyżowanie z drogą powiatową. Zostało ono całkowicie przebudowane.  Przeprofilowany został łuk i samo skrzyżowanie, które było bardzo niebezpieczne. dzięki tej inwestycji mieszkańcy Boroszowa czy Olesna i ci wszyscy, którzy poruszają się tą drogą wyraźnie to odczują – mówił Ogłaza.

– To długo wyczekiwana przez nas inwestycja i mamy nadzieje, że będzie takich więcej – przyznał Roland Fabianek starosta oleski – Trzeba pamiętać, że to bardzo ruchliwa droga. To nieoficjalny skrót dla pojazdów jadących tranzytem znad morza śladem DK 11 w kierunku Bytomia. Jest to także alternatywa na wypadek kolizji i korka na jedenastce – dodał Fabianek

Zdaniem burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego jest to bardzo ważny etap inwestycji drogowych wokół Olesna, ale także w centrum miasta. Wpisuje się w to także oddana w ubiegłym roku ulica Dobrodzieńska – Z każdej strony drogi wojewódzkie zmieniają swoje oblicze na naszym terenie – chwalił Lewicki. Nawiązał także do węzła , który będzie budowany przy okazji budowy obwodnicy Olesna, która ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. – Biorąc pod uwagę te urządzenia techniczne, które tu zostały wykonane można powiedzieć , ze od strony Wielunia mamy bardzo dobre włączenie do miasta – dodał burmistrz.

Zakończona przebudowa w Boroszowie, jest jedną z wielu inwestycji w powiecie oleskim.

Trwają prace związane z modernizacją nawierzchni na ul. Konopnickiej i Kościuszki w Oleśnie (1,2 min zł).

W ramach RPO 2014-2020 wykonano:

2014:
• rozbudowę 3 km drogi 487 na odcinku Olesno-Boroszów (ok. 6 min) 2016:
• rozbudowę DW 494 Olesno-Łowoszów, wraz z obiektem mostowym (ok. 7,5 min) 2017:
• rozbudowa DW 901 Kocury-Dobrodzień wraz z mostem (ok 21 min zł)
• całkowita wymiana nawierzchni na di. Ok. 1 km DW 487 Skrońsko-Gorzów (0,3 min)

2018:
• przebudowa drogi 494 wraz z rondem w m. Świercze (ok 13,5 min)
•rozbudowa DW 901 na odcinku Olesno-Nowy Wachów (ok. 8 min)
•przebudowa DW 487 Zdziechowice-Nowa Wieś (ok 1 min)

2019:
• przebudowa drogi nr 487 w m, Nowa Wieś (ok. 1 min zł)
• przebudowa DW 494 Obłąki-Bodzanowice (1,5 min)

2020
• wrzesień 2020 – zakończenie budowy obwodnicy Dobrodzienia w ciągu DW 901 (71 min)

Wartość wydatkowanych środków na drogi powiatu Oleskiego to ponad 130 mln zł.

Fot. kapitan

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.