Urząd Gminy w Turawie stara się o dofinansowanie do wymiany kopciuchów na terenie gminy na bardziej ekologiczne źródła ciepła. 

Dofinansowanie ma pochodzić ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Projekt „Wymiana źródeł ciepła na ekologiczne w gminie Turawa” zakłada wymianę i likwidację starych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych (głównych i pomocniczych).

Propozycja skierowana jest do mieszkańców, którzy zamierzają wymienić źródło ogrzewania w domu w ciągu najbliższych dwóch lat. Stary piec będzie można wymienić na kocioł na biomasę, pompę ciepła, ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

Wysokość dotacji zależy od rodzaju rozwiązania technologicznego (nowego źródła ogrzewania), jakie zastosuje potencjalny beneficjent projektu.

W wypadku zainstalowania ogrzewania na biomasę można uzyskać dofinansowanie do 15 tys. zł. Przy instalacji pieca elektrycznego c.o. i paneli fotowoltaicznych wysokość dotacji może wynieść do 35 tys. zł. Przy piecu gazowym do 20 tys. zł. Pompa ciepła to dotacja do 25 tys. zł, pompa ciepła plus panele fotowoltaiczne – do 50 tys. zł. Jeśli beneficjent wyda na inwestycję więcej niż przewidziane kwoty maksymalne, ponosi dopłatę we własnym zakresie.

Chęć skorzystania z dofinansowania wyraziło 87 osób z terenu całej gminy. Uproszczoną ocenę energetyczną budynku gmina będzie przeprowadzać na swój koszt.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w maju 2021 roku.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze