W starciu o prym w gminie uczestniczyły wszystkie sołectwa gminy Dobrzeń Wielki: Chróścice, Dobrzeń Wielki, Dobrzeń Mały i Kup. Gościnnie wystąpiło również sołectwo Kaniów z gminy Popielów. W sobotę (2 lipca) na placu rekreacyjno-sportowym w Dobrzeniu Małym, oprócz rywalizacji sportowej, na uczestników czekały też dobra zabawa i poczęstunek.

Uczestnicy zmierzyli się z siedmioma różnymi konkurencjami, takimi jak: rzuty karne do bramki, rzuty woreczkami, bieg z taczką wokół tyczek, rzuty podkowami do celu,  znalezienie monet w pojemniku, pokonanie labiryntu, a także konkurencja strażacka.

– Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w turnieju sołectw, tym bardziej, że zawsze na tego typu imprezach jest wspaniała zabawa i towarzystwo – zaznaczył Janusz Piontkowski, sołtys miejscowości Kup w gminie Dobrzeń Wielki. – Dodatkowo uważam, że warto organizować takie wydarzenia, bo w szczególności wpływają one na integrację ludzi.

Zawody w Dobrzeniu Małym miały głównie formę rekreacyjną. Wszelkiego rodzaju konkurencje sportowe zostały dopasowane do tego, by uczestnicy mogli nastawić się na zabawę, zaś dopiero na drugim miejscu mieli na uwadze rywalizację między sołectwami. W ramach urozmaicenia turnieju zakupiono również nagrody dla sołectw i innych uczestników zawodów.

– Co roku biorę udział w turnieju sołectw w Dobrzeniu Małym. Tym razem najtrudniejsze dla mnie okazały się konkurencje z wykonywaniem rzutów karnych do bramki oraz szukanie monet w skrzyniach – przyznała uczestniczka z Dobrzenia Małego.

Turniej Sołectw odbył się dzięki Marszałkowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Zawody sfinansowano ze środków samorządu województwa opolskiego, gdyż właśnie poprzez inicjatywę mieszkańców sąsiednich sołectw, gmin czy regionów powiatu opolskiego, zebrano ponad 7 tys. podpisów. Dzięki nim gmina otrzymała pieniądze na organizację turnieju sportowego w Dobrzeniu Małym. Pieniądze te zostaną wykorzystane także na realizację m.in. różnorodnych wydarzeń i wyjazdów czy podnoszenia kwalifikacji zawodowych strażaków.

– Turniej Sołectw ma przede wszystkim zachęcić ludzi do uprawiania sportu, wyjścia na zewnątrz, a także dbania o swoje zdrowie – mówił Rafał Kampa, radny gminy Dobrzeń Wielki. – Dodatkowo wakacje sprzyjają integracji, tym bardziej, że za nami trudny czas pandemii, który dotkliwie ograniczał możliwości spotkań rodzinnych i towarzyskich. Również w obliczu wojny na Ukrainie chcemy szczególnie zachęcić ukraińskie rodziny do udziału w takich i podobnych przedsięwzięciach. Oczywiście planujemy także realizację innych wydarzeń, które w jakikolwiek sposób wpłyną na zjednoczenie się mieszkańców z pobliskich terenów.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.