W dniach 22-23 października 2016 r. w Opolu odbył się 1. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Filmowej OutFilm dla osób ze spektrum autyzmu. Organizatorem projektu była Fundacja Prodeste.

Fundacja Prodeste od 2010 roku prowadzi intensywną działalność w zakresie edukacji artystycznej osób ze spektrum autyzmu. "W ten sposób chcemy przekonać opinię publiczną, że można i warto mówić o autyzmie nie tylko w kontekście niepełnosprawności, terapii i koniecznej pomocy, ale także jako potencjale twórczym, wynikającym ze specyficznej wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość. Z tego punktu widzenia prezentacja filmowego dorobku artystycznego osób z autyzmem jest innowacyjną propozycją, prezentującą wyjątkowo oryginalny repertuar" – zachęcali organizatorzy.

Podczas dwóch dni trwania przeglądu odbyły się warsztaty filmowe „Scena fabularna” oraz „Dzień z życia” prowadzone przez Tomasz Jurkiewicza oraz Pawła Jóźwiaka-Rodana.

W trakcie Festiwalu uczestnicy mieli możliwość:

  • uczestniczyć w przeglądzie konkursowym filmów osób ze spektrum autyzmu;
  • uczestniczyć w pokazie filmu "Temple Grandin" (reż. Mick Jackson;)
  • uczestniczyć w pokazie filmu "Dziewczyna z szafy" (reż. Bartosz Koszała) oraz spotkaniu z odtwórczynią roli głównej, Magdaleną Różańską;
  • uczestniczyć w pokazie filmu "Generał" z muzyką na żywo Marcina Pukaluka;
  • wziąć udział w warsztatach filmowych pt. "Scena fabularna", prowadzonych przez Tomasza Jurkiewicza;
  • wziąć udział w warsztatach filmowych pt. "Dzień z życia – film dokumentalny", prowadzonych przez Pawła Jóźwiaka;

Festiwal rozpoczął się od projekcji filmu "Temple Grandin" reż. Mick Jackson. Film ten opowiada o życiu Grandin Temple, doktora zootechniki, profesora na Colorado State University, autorki bestsellerów oraz konsultanta przemysłu mięsnego ds. zachowania zwierząt.
Jako osoba z autyzmem, jest zaangażowana w popularyzację wiedzy na temat autyzmu. Jest wspaniałym "przewodnikiem podczas wycieczki po mózgu autystycznym".

Warsztaty „DZIEŃ Z ŻYCIA” to warsztaty realizacji filmu dokumentalnego, mające na celu pokazanie 1 dnia z życia uczestników warsztatów, nawiązując do stylistyki osobistego filmu dokumentalnego tzw. personal doc, w którym autor filmu kieruje kamerę na siebie. Podczas warsztatów uczestnicy nakręcali osobisty, autotematyczny film dokumentalny i zastanowiali się nad różnicami między tego typu działaniem, a tzw. dziennymi vlogami – daily vlog znanymi z Youtube. 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info