2 maja przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny w 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.
Wicemarszałek woj. opolskiego Antoni Konopka podkreślił, że trzy powstania śląskie to wydarzenia bardzo ważne dla Opolszczyzny i Śląska. – Gdyby nie one, zwłaszcza gdyby nie trzecie, zwycięskie powstanie, to kształt przedwojennej Polski byłby inny. Nie tylko geograficznie i gospodarczo. Ponadto dodał, że złożone kwiaty to wyraz hołdu i czci oddanej tym, którzy w postaniach śląskich brali udział i oddali w nich życie.
Pełnomocnik marszałka woj. opolskiego ds. kombatantów Janusz Wójcik przypomniał, że III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Dlatego jak podkreślił Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny został udekorowany kwiatami już w poniedziałek. Poinformował zebranych, że główne wojewódzkie uroczystości związane z tą rocznicą odbędą się 21 maja. – W dniach 21-26 maja 1921 roku pod Górą Św. Anny rozegrała się największa bitwa tego powstania. Dlatego właśnie wtedy organizujemy te uroczystości – wyjaśnił.
3 maja rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego uczcili przedstawiciele Towarzystwa Polski Śląsk. Jacek Bezegan stwierdził – jeżeli nie będziemy kochać ojczyzny i nie będziemy lubić siebie, kto inny polubi nas i jak może się to skończyć? Ludzie niekochający siebie samych popełniają samobójstwo, a naród niezainteresowany kultywowaniem swojej historii i niechcący krzewić patriotyzmu wśród młodzieży musi skończyć źle.
Krótki rys historyczny powstań
Powstania Śląskie to trzykrotne zbrojne walki wyzwoleńcze ludności polskiej Górnego Śląska przeciwko Niemcom w latach 1919-1921.
Głównym impulsem do rozpoczęcia powstań były ciągłe represje, aresztowania, prześladowania i terroryzm władz niemieckich wobec polskiej ludności, a w szczególności chęć przywrócenia tych terenów do Polski.
Głównymi uczestnikami powstań byli robotnicy i chłopi, co nadało powstaniom charakter plebejski, fakt ten nie przeszkodził by powstania były przeprowadzone z konsekwencją, skutecznością i ogromną wolą walki.
Po minimalnych efektach pierwszych dwóch powstań ostatecznie trzecie powstanie wpłynęło na Radę Ambasadorów, która 20 X 1921 roku zdecydowała o podziale Górnego Śląska z korzyścią dla Polski.
I Powstanie Śląskie:
16/17 sierpnia – 26 sierpnia 1919 r., główny dowódca: Alfons Zgrzebniok – komendant Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) Górnego Śląska wraz ze sztabem POW w Sosnowcu.
II Powstanie Śląskie:
19/20 sierpnia – 25 sierpnia 1920 r., główny dowódca: Alfons Zgrzebniok – komendant POW Górnego Śląska.
III Powstanie Śląskie:
2/3 maja – 5 lipca 1921 r., rozkaz rozpoczęcia powstania wydany przez Wojciecha Korfantego – przewodniczący Polskiego Komisariatu Plebiscytowego (PKPleb.).
Bez wątpienia wszystkie trzy powstania przyczyniły się do ustalenia zachodniej granicy II Rzeczypospolitej.
"Powstańcy śląscy" – Encyklopedia Powstań Śląskich, Wydawnictwo Instytutu Śląskiego w Opolu, 1982
Źródło faktografii: https://www.pilsudski.org
Źródło fotografii: https://radio.opole.pl, https://www.pilsudski.org