Pierwszym zadaniem powołanego właśnie na Opolszczyźnie zespołu ekspertów będzie załatwienie pieniędzy na działalność. W Opolu powstał wojewódzki zespół koordynacji do spraw uczenia się przez całe życie. Eksperci z różnych dziedzin życia i biznesu będą doradzać zarządowi województwa w sprawie edukacji dla każdego, niezależnie od wieku.
Najbliższe zadania grupy ekspertów, to prace nad wnioskiem do Ministerstwa Edukacji i Nauki dot. planowanego ogłoszenia naboru na realizację przez samorządy wojewódzkie projektów własnych: Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, przedsięwzięcie: Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych.
Rzeczywistość otaczająca człowieka XXI to świat ciągłych zmian, podyktowanych rozwojem cywilizacyjnym, globalizacją i postępem naukowo – technicznym. Ten współczesny świat to rosnące wymagania w zakresie elastycznego i szybkiego dostosowywania się do potrzeb rynku pracy, nowych zawodów i nowoczesnych technologii. Tempo postępu i wprowadzania innowacji w każdej dziedzinie życia ludzkiego, sprawia, iż zachodzi konieczność uzupełniania posiadanej wiedzy i zdobywania nowej. Uczenie się, nabywanie umiejętności czy kwalifikacji zawodowych to szansa na podtrzymanie zatrudnienia lub na znalezienie lepszej pracy. Przesłanka uzasadniająca całożyciową edukację człowieka to także możliwość zaspokojenia własnych aspiracji i potrzeb oraz realizacja pasji i zainteresowań.
Zadaniem Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie, będzie przedstawianie Zarządowi Województwa Opolskiego stanowisk, w tym opinii i rekomendacji, dotyczących inicjatyw i przedsięwzięć realizowanych w regionie w obszarze polityki uczenia się ustawicznego oraz systematyczny przegląd inicjatyw i przedsięwzięć realizowanych w tym obszarze. Eksperci zajmą się analizowaniem kwestii wpływających na politykę uczenia się przez całe życie oraz wspieraniem działań służących efektywnemu wydatkowaniu środków przeznaczonych na edukację.
Rozwój edukacji ustawicznej jest współcześnie skutecznym narzędziem mającym na celu przeciwdziałanie bezrobociu, a także wykluczeniu społecznemu. Wiele korzyści z kształcenia ustawicznego może uzyskać każdy z nas indywidualnie, a mianowicie:
– łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii;
– możliwość poznania wielu ciekawych osób;
– większe poczucie pewności siebie i pokonywanie granic;
– poczucie wykorzystania swojego potencjału i samorealizacji;
– lepsza pamięć i kondycja umysłu (zwłaszcza u osób starszych);
– większa elastyczność zawodowa;
– większe szanse na lepszą pracę;
– zazwyczaj wyższe dochody, a co się z tym wiąże wyższy standard życia.
Kształcenie ustawiczne ma istotne znaczenie zarówno dla jakości życia codziennego jak również pełnienia ról w pracy. W Polsce za krzewienie idei uczenia się przez całe życie odpowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Prawo zapewnia równe warunki dostępu do niego bez względu na wiek, płeć itp. Edukacja ustawiczna pozwala nie tylko na znalezienie satysfakcjonującej pracy, ale także realizację własnych zainteresowań, aspiracji, rozwoju osobistego. Różnorodne możliwości jakie daje kształcenie ustawiczne sprawia, że każdy bez względu na to jakie stanowisko zajmuje i ile ma lat czy jakie ma zainteresowania może zawsze znaleźć w gąszczu ofert tę najbardziej odpowiednią dla siebie.
Pozyskiwanie wiedzy niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy doświadczenia zawodowego to najlepsza inwestycja współczesnego człowieka.
Akty powołania na członka eksperckiego wręczyła dziś wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura. – Jest to bardzo ważne ciało doradcze. To są zagadnienia kluczowe w przyszłej perspektywie finansowej. Nauka towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki temu, że się kształcimy możemy realizować się w miejscu pracy – mówi Zuzanna Donath-Kasiura.
Fot. UMWO